Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Brak lekarzy a sytuacja najmłodszych pacjentów

Brak lekarzy a sytuacja najmłodszych pacjentów fotolia.pl

W związku z coraz liczniejszymi sygnałami dotyczącymi problemów z funkcjonowaniem oddziałów a niekiedy całych szpitali, spowodowanych brakiem lekarzy zapewniających wystarczającą obsadę na dyżurach, Rzecznik Praw Dziecka zwrócił się do Ministra Zdrowia o przekazanie w trybie pilnym informacji na temat aktualnej sytuacji z tym związanej, a także wskazanie jakie działania zarządcze dotychczas podjął resort zdrowia i jakie działania planuje w dalszej perspektywie.

Szczególnie niepokojące dla Rzecznika Praw Dziecka są sygnały odnoszące się do oddziałów dla dzieci i szpitali dziecięcych. Trudności w zapewnieniu obsady na dyżurach przez lekarzy wiążą się z wypowiadaniem przez nich klauzul opt-out, stanowiących pisemne oświadczenie pracownika dyżurującego (najczęściej dotyczy to lekarza) o wyrażeniu zgody na pracę w wymiarze przekraczającym przeciętnie 48 godzin na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Rzecznik z niepokojem podchodzi do pojawiających się obecnie każdego dnia nowych informacji o braku lekarzy dyżurujących w szpitalach w całej Polsce. W opinii ekspertów problem ten będzie narastał i stanie się szczególnie dotkliwy w pierwszym kwartale 2018 r. Konsekwencją powyższego jest zawieszanie działalności oddziałów, wydłużanie się czasu oczekiwania na zabiegi i operacje planowe, ograniczenie dostępu do świadczeń z zakresu leczenia szpitalnego. Duże obawy Rzecznika wzbudza fakt, że część tych problemów dotyka najmłodszych pacjentów.

Zdarzenia te niewątpliwie mają wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne dzieci oraz jakość ich pobytu w szpitalu. Niepewność co do terminu wykonania planowanego zabiegu bądź operacji a także wydłużony czas pobytu w szpitalu w tym przypadku z powodów innych niż względy medyczne - nie wpływa dobrze na dzieci, które z reguły odczuwają w czasie hospitalizacji dyskomfort, niepokój a nawet lęk związany z pobytem w nowym miejscu i okolicznościach. Jak wskazał Marek Michalak czas oczekiwania na świadczenia szpitalne dla dzieci już teraz jest długi, zaś dostęp do oddziałów dziecięcych niezadowalający.

W związku z powyższym Rzecznik zwrócił się do Ministra Zdrowia z prośbą jak na wstępie.

Źródło: www.bprd.gov.pl

Sob., 30 Gr. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka