Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zdrowie Małopolan jest dla nas najważniejsze - wywiad z Urszulą Nowogórską

Zdrowie Małopolan jest dla nas najważniejsze - wywiad z Urszulą Nowogórską na zdjęciu: Urszula Nowogórska

- Zdrowie mieszkańców Małopolski jest najlepszą zachętą do przystąpienia do naszego programu. Jesteśmy przekonani, że tak samo uważają włodarze wszystkich małopolskich gmin i powiatów, ale prowadzimy też szeroko zakrojoną akcję promocyjną naszych działań i mamy nadzieję, że zaowocuje ona przystąpieniem do współpracy jeszcze większej liczby samorządów z naszego regionu – mówi w rozmowie z Dziennikiem Warto Wiedzieć Urszula Nowogórska, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego.

O działaniach samorządu na rzecz zdrowia mieszkańców pisaliśmy tutaj.

Dziennik Warto Wiedzieć: Jakie działania w zakresie profilaktyki szczepień prowadzi/prowadziło województwo małopolskie?

Urszula Nowogórska: Samorząd Województwa Małopolskiego czuje się odpowiedzialny za zdrowie mieszkańców regionu. Stawiamy na profilaktykę, dlatego skutecznie wdrożyliśmy program szczepień przeciwko pneumokokom oraz program szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Ten pierwszy skierowany jest do dzieci do lat pięciu z placówek opiekuńczo-wychowawczych na terenie Małopolski oraz żłobków spoza terenu Miasta Krakowa urodzonych przed 1 stycznia 2017 r. Warto w tym miejscu dodać, że w najmniejszej mierze nie dyskryminujemy Krakowa, po prostu miasto posiada własny program szczepień. Samorząd województwa pokrywa koszty zakupu szczepionki oraz usługi szczepienia. Nasz program jest też adresowany do dzieci do lat trzech urodzonych przed 1 stycznia 2017 r. z wyjątkiem dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych i żłobków. Szczepienia odbywają się w podmiotach leczniczych wybranych w drodze konkursu przez powiaty, które przystąpiły do współpracy.

Wielkie znaczenie ma również program szczepień przeciwko HPV. Kierujemy go do dziewcząt w wieku 9-18 lat z placówek opiekuńczo-wychowawczych z terenu Małopolski. Również w jego przypadku podmiot leczniczy, który wykonuje szczepienia wybierany jest w drodze konkursu, a zakup szczepionki pokrywa samorząd województwa. W przypadku dziewcząt spoza placówek opiekuńczo-leczniczych szczepienia skierowane są do trzynastolatek, a samo szczepienie odbywa się w podmiotach leczniczych wybranych w drodze konkursów przez powiaty, które przystąpiły do naszego programu.

Dziennik Warto Wiedzieć: Jak powiaty i gminy mogą uczestniczyć w programach samorządu województwa? Jak je zachęcić do udziału?

Urszula Nowogórska: Zdrowie mieszkańców Małopolski jest najlepszą zachętą do przystąpienia do naszego programu. Jesteśmy przekonani, że tak samo uważają włodarze wszystkich małopolskich gmin i powiatów, ale prowadzimy też szeroko zakrojoną akcję promocyjną naszych działań i mamy nadzieję, że zaowocuje ona przystąpieniem do współpracy jeszcze większej liczby samorządów z naszego regionu. Chcę podkreślić, że w ramach programów samorząd województwa zapewnia dofinansowanie dawek, nie ma ograniczeń w procentowym poziomie dofinansowania, niemniej wymagany jest wkład własny powiatu, czy miasta na prawach powiatu według możliwości. Udzielamy też licencji na korzystanie z programu oraz, jak już wspomniałam, odpowiadamy za kampanię edukacyjno-informacyjną.

Województwo współpracuje we wdrażaniu programów szczepień z powiatami, a dopiero one prowadzą akcje w gminach. Od powiatów i miast na prawach powiatów, które włączają się do akcji oczekujemy określenia wysokości ich wkładu finansowego do programu oraz liczby dzieci, które mają być zaszczepione. Chcemy także, by powiaty zawarły porozumienia z gminami ze swojego terenu, w których określą warunki współpracy. Jednostki samorządu terytorialnego zainteresowane przystąpieniem do wdrażania programów, wypełniają deklarację. Wola przystąpienia powiatu do wspólnej realizacji programów z województwem małopolskim jest suwerenną decyzją każdej jednostki samorządu terytorialnego. Wsparcie finansowe oraz możliwość korzystania z licencji stanowią najważniejszą zachętę do działania ponieważ dzięki temu likwidowany jest obowiązek opracowania własnego programu i poddania go opiniowaniu, jak również zostają zapewnione środki finansowe na jego realizację. Dotychczas dofinansowanie ze strony województwa małopolskiego, w zależności od liczby chętnych powiatów, wynosiło co najmniej połowę środków finansowych potrzebnych na realizację. Myślę, że to doskonała rekomendacja.

Dziennik Warto Wiedzieć: Czy widać już efekty realizacji programu wśród mieszkańców?

Urszula Nowogórska: Programy zdrowotne to działania, których skutki są widoczne w długoletniej perspektywie czasowej. Np. w przypadku szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego, w krajach które od lat stosują szczepienia, widoczne jest zmniejszenie liczby zaawansowanych zmian chorobowych. Natomiast jeśli chodzi o szczepienia ochronne przeciw pneumokokom, efekty widoczne są  szybko i skutkują redukcją zakażeń o ciężkim przebiegu, jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, czy posocznica.

Dziennik Warto Wiedzieć: Co dalej? Jakie plany w zakresie ochrony zdrowia mieszkańców ma samorząd?

Urszula Nowogórska: Budżet na kończący się rok był rekordowy, chcemy by kolejny był na podobnym poziomie, a skoro tak to inwestycje w dziedzinie ochrony zdrowia również będą duże. W projekcie przyszłorocznego budżetu znalazło się szesnaście zadań z tego zakresu, na kwotę 17 084 978 zł. Zadania te dotyczą modernizacji szpitali, zakupu sprzętu i aparatury medycznej. Jeśli chodzi o programy profilaktyczne, planujemy kontynuację dotychczas realizowanych przedsięwzięć tzn.: programu w dziedzinie kardiologii, onkologii, czy programu w dziedzinie zapobiegania otyłości oraz projektu dotyczącego zagrożeń w sieci.

Począwszy od 2018 roku rozpoczyna się realizacja innowacyjnego projektu pn. Małopolski Tele-Anioł. Jest to projekt skierowany do osób niesamodzielnych, które ze względu na swój wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność wymagają opieki i wsparcia w związku z niemożliwością samodzielnego wykonywania co najmniej jednej czynności dnia codziennego. Liczba odbiorców szacowana jest na 10 000 osób. Centralnym elementem systemu będzie Centrum Teleopieki zapewniające możliwość całodobowego przekazania informacji o potrzebie wezwania pomocy w przypadku zagrożenia życia, zdrowia lub bezpieczeństwa osoby niesamodzielnej 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Będziemy też nadal realizować programy szczepień, które cieszą się coraz większą popularnością, co jest najlepszą recenzją naszych działań i najlepszą zachętą do ich kontynuacji.

Dziennik Warto Wiedzieć: Dziękuję za rozmowę.

Pt., 8 Gr. 2017 0 Komentarzy
Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska
sekretarz redakcji Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska