Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Polak wybrany na wiceprezesa CPME - Stałego Komitetu Lekarzy Europejskich

Polak wybrany na wiceprezesa CPME - Stałego Komitetu Lekarzy Europejskich fotolia.pl

Maciej Hamankiewicz - Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej został wybrany na stanowisko Pierwszego Wiceprezesa Stałego Komitetu Lekarzy Europejskich (CPME - Standing Committee of European Doctors).

Naczelna Izba Lekarska początkowo posiadała w CPME status obserwatora, od roku 2000 była członkiem stowarzyszonym, a od 1 stycznia 2004 r. – po przystąpieniu Polski do UE – posiada pełne członkostwo w CPME, co w znacznym stopniu zwiększyło znaczenie NIL w tej organizacji oraz jej wpływ na podejmowane działania.

Stały Komitet Lekarzy Europejskich

Europejska organizacja lekarska o charakterze stowarzyszenia non-profit działająca na podstawie prawa belgijskiego, zrzeszająca krajowe, najbardziej reprezentatywne dla zawodu organizacje lekarskie z państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii. Ponadto w charakterze członków stowarzyszonych i obserwatorów w skład CPME wchodzą organizacje lekarskie z Albanii, Andory, Chorwacji, Izraela, Serbii i Turcji.

CPME ma na celu promowanie najwyższych standardów kształcenia medycznego i praktyki lekarskiej w celu osiągnięcia najwyższej jakości opieki zdrowotnej dla wszystkich pacjentów w Europie. CPME jest również zaangażowany w promowanie zdrowia publicznego, relacji między pacjentami i lekarzami oraz swobodnego przepływu lekarzy w Unii Europejskiej. CPME ściśle współpracuje ze specjalistycznymi europejskimi organizacjami medycznymi.

CPME współpracuje na bieżąco z instytucjami Unii Europejskiej, oferując pomoc w postaci fachowej wiedzy na tematy związane z medycyną i zawodem lekarza. Siedziba CPME znajduje się w Brukseli.

Najważniejszymi sprawami, którymi w ostatnich latach zajmował się CPME, były kwestie związane z legislacją unijną, w szczególności pracami nad dyrektywą dot. usług na Rynku Wewnętrznym, dyrektywą w sprawie praw pacjenta w transgranicznej opiece zdrowotnej, nowelizacją dyrektywy w sprawie organizacji czasu pracy, która reguluje m.in. kwestie dyżurów lekarskich, oraz nowelizacją dyrektywy w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych.

Źródło: Naczelna Izba Lekarska

Pt., 1 Gr. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa