Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nakłady na służbę zdrowia do 6,8 % PKB

Nakłady na służbę zdrowia do 6,8 % PKB fotolia.pl

Rada Miejska w Sosnowcu podjęła uchwalę w sprawie apelu dotyczącego poparcia protestu w służbie zdrowia. Czytamy w niej, że W szeroko pojętej sferze medycznej potrzebne są systemowe rozwiązania, które sprawią, że nakłady na służbę zdrowia wzrosną w najbliższych latach do poziomu 6,8% PKB. Dzięki temu pacjenci będą mogli być leczeni na poziomie średniej europejskiej.

W ocenie samorządowców niezbędna jest nowelizacja ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zarówno zawody medyczne jak i niemedyczne. To niezbędna droga do rozwiązania problemu braku personelu. - Obecnie w Polsce na 1000 pacjentów przypada 2,2 lekarza – to najmniej w całej Unii Europejskiej! Zmiana ustawy musi objąć wszystkie grupy zawodowe w systemie ochrony zdrowia i musi zapewnić sprawiedliwy wzrost wynagrodzeń – tłumaczą radni.

Zdaniem przedstawicieli samorządu, zmiany powinny dotyczyć także sfery bardziej sprawiedliwego systemu składek na ubezpieczenie zdrowotne, które powinny być ponoszone w tym samym wymiarze przez wszystkich pracujących obywateli. A rozwiązania w systemie usług medycznych powinny pójść w takim kierunku, aby lekarz mógł skoncentrować się wyłącznie na diagnozowaniu i leczeniu pacjenta. Ściągnięcie z jego barków biurokratycznych obowiązków na pewno przyczyni się do zmniejszenia kolejek w placówkach.

Radni przypominają, że samorządy inwestują ogromne fundusze w służbę zdrowia. Wpływa to na rozwój szpitali, przychodni, a co za tym idzie poprawia jakość usług. Jednak dobry sprzęt i wyposażenie nie przyda się, jeśli nie będą z niego korzystać wykwalifikowani lekarze i profesjonalna kadra medyczna.

- Niestety zaangażowanie gmin nie wpływa na zwiększenie funduszy przekazywanych do ich budżetów przez polski rząd. Zamiast wsparcia, pojawiają się kolejne narzucane bez konsultacji z samorządowcami obowiązki za którymi nie podąża wsparcie finansowe – wynika z uchwały.

Radni wzywają rząd do podjęcia działań skutkujących rozwiązaniem problemów w służbie zdrowia.

Sob., 18 Lst. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska