Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rzecznik Praw Pacjenta o udzielaniu świadczeń zdrowotnych przez osoby nieuprawnione

Rzecznik Praw Pacjenta o udzielaniu świadczeń zdrowotnych przez osoby nieuprawnione fotolia.pl

Nowy Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Chmielowiec wydał oświadczenie w sprawie udzielania świadczeń zdrowotnych przez osoby bez uprawnień.

Prezentujemy je w całości:

W trosce o bezpieczeństwo zdrowotne Pacjentów Rzecznik Praw Pacjenta pragnie zwrócić uwagę na zagrożenia związane z zasięganiem pomocy w zakresie diagnozowania i leczenia chorób u osób nieposiadających stosowanych uprawnień, oferujących usługi nie uznane naukowo i bez potwierdzonej skuteczności.

Rzecznik Praw Pacjenta jest świadomy, że osoby pozostające w trudnej sytuacji zdrowotnej decydują się na poszukiwanie innych form pomocy, niż medycyna tradycyjna, jednakże nierozważne i pochopne decyzje w tym zakresie mogą przynieść efekt odwrotny do oczekiwanego.

Rzecznik Praw Pacjenta informuje nadto, że udzielanie świadczeń zdrowotnych przez osoby bez uprawnień jest zabronione. Zgodnie z art. 58 ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2017 r. poz. 125, z późn. zm.) kto bez uprawnień udziela świadczeń zdrowotnych polegających na rozpoznawaniu chorób oraz ich leczeniu, podlega karze grzywny. Jeżeli sprawca ww. czynu działa w celu osiągnięcia korzyści majątkowej albo wprowadza w błąd co do posiadania takiego uprawnienia, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Źródło: BRPP

Pt., 10 Lst. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska