Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zdrowie, jakie jest każdy widzi

Zdrowie, jakie jest każdy widzi fotolia.pl

Każdy z nas, bez względu na zaszczyty i niepowodzenia, trafia kiedyś do gabinetu. Dlatego tak ważne jest, aby nakłady na zdrowie były takie, które pozwolą na skuteczne leczenie i zapobieganie. Rząd nie powinien, obiecywać, tylko skutecznie opiekować się swoim obywatelom. A koń jaki jest, każdy widzi. Dużo obietnic, a wszystko i tak płynie jak chce.  

Stały Komitet Rady Ministrów w czwartek rekomendował Radzie Ministrów projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, który przewiduje wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB w 2025 r.

Projekt ustawy określa ścieżkę dojścia do finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6 proc. PKB. Zgodnie z projektem w 2018 r. na ochronę zdrowia będzie przeznaczone 4,67 proc. PKB; a rok później 4,84 proc. Nakłady na ten cel będą wzrastać także w kolejnych latach: w 2020 r. – 5,03 proc, w 2021 r. – 5,22 proc., w 2022 r. 5,41 proc., w 2023 r. – 5,6 proc., a w 20 24 – 5,8 proc. Docelowy poziom finansowania, czyli 6 proc. PKB, będzie osiągnięty w 2025 r.

„Przejście do systematycznego wzrostu nakładów liczonego jako odsetek PKB to zmiana o charakterze rewolucyjnym; zmiana, której nie odraczamy do 2025 r., tylko wprowadzamy ją stopniowo, zaczynając już od roku 2018. Jest to zmiana o charakterze konstytucyjnym dla służby zdrowia” – powiedział minister Konstanty Radziwiłł na konferencji prasowej po posiedzeniu SKRM.

Czw., 9 Lst. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun