Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Inwestycja w zdrowie

 Inwestycja w zdrowie na zdjęciu: Ewa Junkier

Od tego roku, dzięki rządowemu programowi, z darmowych szczepień przeciwko pneumokokom mogą skorzystać wszystkie dzieci urodzone po 31 grudnia 2016 r. Jednak najbardziej na choroby zagrożone są dzieci do 5. roku życia. Dlatego włodarze miasta Iławy postanowili zadbać także o ich zdrowie. W tym celu wprowadzili program szczepień przeciwko pneumokokom.

Jego realizację zaplanowano na trzy lata. W tym czasie realizatorzy chcieliby zaszczepić ponad 700 dzieci. W minionym roku, podczas jego pierwszej edycji, ochronę otrzymało ponad 160 maluchów z rocznika 2014. W bieżącym roku na szczepienia organizator zaprasza dzieci urodzone w 2015 r. Natomiast w 2018 dzieci urodzone w 2016 r. O tym, jakie korzyści przynosi program mówi Ewa Junkier, zastępca burmistrza miasta Iławy.

- Bezpośrednim efektem dotychczas wdrażanego w Iławie Programu jest wyraźny wzrost ogólnej świadomości mieszkańców nt. zagrożeń wynikających z zakażeń pneumokokowych. Rodzice coraz bardziej rozumieją jak ważne jest zabezpieczenie dziecka przed niebezpiecznymi infekcjami, mają coraz większą świadomość korzyści wynikających ze szczepień -  dzięki czemu nie musieliśmy specjalnie ich namawiać, aby zaszczepili swoje pociechy. Rodzice w trosce o zdrowie swoich skarbów coraz częściej samodzielnie zgłaszają do nas chęć zaszczepienia. Wyszczepiliśmy ponad 80% dzieci. Fakt ten wyraźnie przyczynił się do poprawy sytuacji epidemiologicznej w naszym regionie. Porównując dane epidemiologiczne dotyczące liczby hospitalizowanych pacjentów na oddziale pediatrycznym oraz wewnętrznym Szpitala Powiatowego w Iławie z powodu chorób pneumokokopodobnych z lat 2013-2015 z danymi z roku 2016 można zauważyć, że liczba zachorowań  spadła z 357 w 2015 do 269 w 2016 r. To prawie 100 przypadków zachorowań mniej! Co więcej, spadła liczba hospitalizowanych dzieci z powodu zapalenia ucha środkowego, które stanowi najczęstsze powikłanie zakażenia bakterią pneumokoka. W 2015 roku zanotowaliśmy 11 zachorowań, w 2016 było ich już tylko 3, natomiast do końca sierpnia 2017 roku nie hospitalizowaliśmy żadnego dziecka z tym powikłaniem. To ogromny sukces! Oczywiście zdaję sobie sprawę, że na ostateczne efekty Programu musimy jeszcze poczekać, myślę jednak, że spadek liczby zachorowań, jaki zauważyliśmy w ostatnim czasie, wynika też z faktu, iż rodzice sami zaszczepili wcześniej ok. 200 dzieci objętych programem. Co więcej, nie otrzymaliśmy też żadnych informacji o jakichkolwiek działaniach niepożądanych szczepień, co jednoznacznie świadczy o tym, że szczepionka jest bezpieczna. Faktem jest, że w tym roku ruchy antyszczepionkowe działają coraz aktywniej i starają się wpływać na decyzje rodziców, myślę jednak, że zdrowy rozsądek i przekonanie o konieczności zapewnienia dzieciom skutecznej ochrony zwyciężą. Jedno jest pewne - szczepienia chronią dzieci przed zachorowaniami, a nasze doświadczenia są tego wyraźnym dowodem.

Czw., 12 Prn. 2017 1 Komentarz Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska

Komentarze

katerinka
0 # katerinka 2017-10-13 09:22
Proszę obecny Rząd aby poddał solidnej ekspertyzie obecne szczepionki na naszym rynku,,,,dużo dzieci ciężko choruje ,,,nigdy tak nie było
| | |