Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Bezpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom dla dzieci z powiatu poznańskiego

Bezpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom dla dzieci z powiatu poznańskiego .

Zbliża się okres jesienno-zimowy, czyli czas wzmożonych infekcji. Osłabiony układ odpornościowy staje się bardziej podatny na ataki wirusów i bakterii. Najpowszechniejsze choroby takie jak np. grypa – to właśnie one najczęściej torują drogę do znacznie groźniejszych zakażeń pneumokokowych. Dlatego nie warto czekać!

Z akcji bezpłatnych szczepień wciąż skorzystać mogą wszystkie dzieci urodzone w latach 2009-2015, które zameldowane są w gminach powiatu i ukończyły 2 lata. Program w całości finansowany jest z budżetu powiatu. W celu zaszczepienia dziecka należy skontaktować się z wybranym lekarzem pediatrą. Realizatorem i koordynatorem akcji jest Specjalistyczna Przychodnia Lekarska „Edictum”, prowadzony jest także w kilkunastu placówkach medycznych na terenie całego powiatu. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu (61) 847 04 54 lub osobiście w siedzibie „Edictum” przy ul. Mickiewicza 31, I piętro, pok. 120.

Rodzicu, skorzystaj z tej bezpłatnej możliwości i już dziś zaszczep swoje dziecko, zapewniając mu najskuteczniejszą ochronę przeciwko tym niebezpiecznym dla zdrowia i życia bakteriom, które wywołują takie choroby jak zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy sepsa.

Tylko do końca grudnia na terenie powiatu poznańskiego prowadzona jest akcja szczepień przeciwko zakażeniom pneumokokowym. Tegoroczna edycja to szansa dla ok. 1200 maluchów na uzyskanie zabezpieczenia przeciwko bakterii pneumokoka. Władze powiatu zadbały o to, aby zagwarantować jak najlepszą z dostępnych na rynku ochronę, dlatego też w ramach szczepienia dzieci otrzymują szczepionkę skoniugowaną 13-walentną o obecnie najszerszym pokryciu. Z uwagi na fakt, iż od 2017 r. szczepienia przeciwko pneumokokom wpisane zostały do obowiązkowego Programu Szczepień Ochronnych, ale nie obejmują dzieci urodzonych przed 31 grudnia 2016 r., inicjatywa powiatu poznańskiego stanowi doskonałe uzupełnienie programu ministerialnego. To bez wątpienia ogromne wsparcie dla rodziców, którym domowy budżet nie pozwala na samodzielne opłacenie szczepienia. Szacunkowy koszt jednej dawki to ok. 300 zł, dlatego lekarze szczególnie zachęcają do skorzystania z tej bezpłatnej możliwości.

Dlaczego pneumokoki są tak groźne?

Pneumokoki to jedne z najniebezpieczniejszych bakterii. Zagrażają one przede wszystkim dzieciom w wieku od 2 do 5 lat o niedostatecznie jeszcze wykształconym układzie immunologicznym, które na co dzień przebywają w większych skupiskach (żłobek, przedszkole). Szacuje się, że w Polsce małymi nosicielami tej bakterii jest ok. 80% - 98% dzieci, jednakże samo nosicielstwo nie gwarantuje zachorowania, może natomiast przyczynić się do dalszego infekowania kolejnych jednostek. Warto też zauważyć, że to właśnie pneumokoki stanowią jedną z głównych przyczyn umieralności wśród najmłodszych, dlatego zapewnienie dziecku odpowiedniej ochrony zawczasu może uchronić je przed zakażeniem.

Bakterie pneumokoka są najczęstszą przyczyną bakteryjnego zakażenia układu oddechowego, które przebiega w formie ostrego zapalenia ucha środkowego, zapalenia zatok bądź przewlekłego zapalenia oskrzeli. Częstą konsekwencją zakażenia jest inwazyjna choroba pneumokokowa (IChP) objawiająca się ciężkim zapaleniem płuc z bakteriemią, sepsą lub zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych. Następstwem IChP może by zarówno zapalenie stawów, wsierdzia lub otrzewnej, jak i niewydolność wielonarządowa (zaburzenia oddychania i krążenia), która często niestety prowadzi do śmierci. U wielu chorych stwierdza się również powikłania neurologiczne (wodogłowie, zaburzenia słuchu, padaczka, niedowłady nerwów czaszkowych, niedowłady/porażenia spastyczne). Wcześniejsze zaszczepienie przeciwko pneumokokom daje możliwość wyeliminowania najbardziej zjadliwych bakterii, skutecznie zmniejszając liczbę zachorowań i jednocześnie redukując liczbę powikłań i zgonów.

Wt., 19 Wrz. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska