Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Otwocka Koperta Życia

Otwocka Koperta Życia fotolia.pl

Bezpieczeństwo to bardzo poszukiwany towar. Chcemy czuć się bezpiecznie, chcemy, aby nasi najbliżsi mogli spotykać się z sobą, bez strachu i niepewności.

Zrozumieli to mieszkańcy Otwocka i podjęli działania, aby zwiększyć w swojej miejscowości w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa oraz poprawy jakości życia mieszkańców Otwocka w dla wieku senioralnym. Skrzyknęli Stowarzyszenie „Nasz Otwock” we współpracy z otwockimi Parafiami, kierownikami otwockich ośrodków zdrowia, Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” SP ZOZ w Warszawie ul. Poznańska 22, Uniwersytetem III Wieku „Otwarte drzwi”, Komendą Powiatową Policji w Otwocku oraz Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku przeprowadzi pilotażową edycję programu „Otwocka Koperta Życia”.

Akcja obrała na celu usprawnienie niesienia pomocy w stanach zagrożenia zdrowia i życia. Zrodził się pomysł, pomysł wyposażania w „Koperty Życia” osób starszych, samotnych oraz przewlekle chorych – wzorowany na tzw. pudełku życia z Wejherowa – narodził się w gminie Gogolin. Jego realizacja rozpoczęła się w styczniu 2014 roku.

Obecnie jest wprowadzany przez kolejne samorządy w Polsce. Ma służyć sprawniejszej pomocy w przypadku m.in. zasłabnięcia osoby starszej, ma pomóc schorowanym czy samotnym. Będą one niezwykle przydatne w sytuacji, kiedy ratownicy medyczni, lekarze czy strażacy muszą szybko reagować w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia, a brak kontaktu z człowiekiem będącym np. po wylewie czy udarze i mającym kłopoty z mówieniem, może dramatycznie opóźnić akcję.

Szacuje się, że dzięki takiemu zabiegowi uratowano już w całej Polsce, co najmniej kilkaset osób. Celem kampanii jest przede wszystkim pomoc osobom starszym, czy schorowanym, które ze względu na swój stan zdrowia nie zawsze są w stanie udzielić pełnej informacji służbom ratowniczym.

Specjalna, plastikowa koperta, którą należy umieścić w widocznym miejscu w lodówce, powinna zawierać informacje o chorobie, przyjmowanych lekarstwach, czy uczuleniach. Ważne jest też, aby podać dane osoby, którą powinno się zawiadomić np. o przewiezieniu pacjenta do szpitala.

„Koperta Życia” to zestaw składający się z:

  • plastikowej koperty formatu A 6;
  • dwie naklejki „Koperta życia”;
  • ankiety.

Ankieta składa się z dwóch części, które należy wypełnić drukowanymi literami. Część medyczną, dotyczącą przebytych chorób, operacji i zażywanych leków senior wypełnia przy pomocy lekarza pierwszego kontaktu. Aby „Koperta życia” mogła dobrze spełnić swoją funkcję powinna zawierać wiarygodne informacje dotyczące stanu zdrowia seniora (zażywanych leków, chorób, przebytych operacji, alergii). Informacje zawarte w ankiecie zostaną wykorzystane przez służby ratunkowe w sytuacji konieczności przeprowadzenia sprawnej akcji ratunkowej. Dla uwiarygodnienia danych zgromadzonych w medycznej części ankiety, niezbędny będzie również podpis lekarza rodzinnego.

W drugiej części ankiety znajduje się miejsce na wpisanie danych osób, które należy powiadomić w razie potrzeby (nagłej hospitalizacji, prośby dotyczącej przekazania kluczy do mieszkania, zaopiekowania się zwierzęciem podczas jego nieobecności).

Naklejka „Koperta życia” będzie składała się z napisu koperta życia, loga ratownictwa medycznego (po uzyskaniu uprzednio zgody miejscowego dyrektora) oraz uczestników akcji, ogólnopolskich numerów alarmowych oraz numerów otwockich służb ratunkowych. Kolorystyka naklejki musi być tak dobrana, aby od razu rzucała się w oczy.

Tak przygotowana informacja jest ważna rok, po roku (lub w miarę potrzeb) powinna być aktualizowana. Wypełnioną ankietę w plastikowej kopercie z naklejką należy umieścić w lodówce, natomiast na lodówce należy przykleić drugą naklejkę „Koperta życia”. Umieszczenie Koperty w lodówce, czyli miejscu widocznym i dostępnym umożliwia ratownikom szybki dostęp do podstawowych informacji o pacjencie. O „Otwockiej Kopercie Życia” zostaną poinformowane wszystkie służby ratunkowe działające na terenie gminy Otwock.

Dystrybucja „Otwockich Kopert życia”:

Koperty będzie rozdawał komisarz Michał Witkowski w trakcie prelekcji „Jak nie stać się ofiarą przestępstwa – podstawowe zasady w życiu codziennym” prowadzonych w otwockich Kościołach. Ponadto koperty będzie można otrzymać w Urzędzie Miasta Otwocka, Ośrodkach Zdrowia, Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, podczas akcji prozdrowotnych, będą również dostarczane przez pracowników socjalnych, strażaków oraz dzielnicowych. Na Rodzinnych Ogródkach Działkowych.
Informacja zawarta w Kopercie może uratować życie, jest niezmiernie ważna przede wszystkim w przypadku seniorów żyjących samotnie.

Koperty są bezpłatne i trafią do każdej zainteresowanej osoby w wieku senioralnym lub trwale zmagającej się z chorobą.

Rzecznik Praw Pacjenta objął patronatem honorowym  "Otwocką Kopertę Życia".

Wt., 12 Wrz. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun