Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Godziny pracy aptek muszą być uzasadnione

Godziny pracy aptek muszą być uzasadnione fotolia.pl

Zgodnie z art. 94 ust. 1 prawa farmaceutycznego rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych powinien być dostosowany do potrzeb ludności i zapewniać dostępność świadczeń również w porze nocnej, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy, stwierdził w swoim wyroku WSA w Poznaniu (wyrok z dnia 28 czerwca 2017 r., sygn. akt: III SA/Po 403/17).

Rozkład godzin pracy powinien zarówno być dostosowany do bieżących, codziennych potrzeb ludności na powszechne wykonywane przez apteki ogólnodostępne usługi, świadczone w zwykłych warunkach, jak i nie może pomijać sytuacji nadzwyczajnych, których częstotliwości występowania nie sposób przewidzieć.

Sąd wskazał również, że mimo braku wymogu, by uchwała JST zawierała uzasadnienie sporządzone przez organ ją podejmujący, oczywistym jest, że organ ten musi przedstawić swoje stanowisko w przedmiocie podjęcia takiego właśnie rozstrzygnięcia. Jest to niezbędne choćby dla oceny zgodności z prawem takiego a nie innego uregulowania rozkładu pracy aptek. Rozkład godzin pracy aptek nie może być więc ustalany w sposób zupełnie dowolny, nie może też stanowić nadmiernego obciążania obowiązkiem pracy we wskazanych porach. Winien być "dostosowany do potrzeb ludności" i "zapewniać dostępność świadczeń". Każdy mieszkaniec powiatu winien mieć zapewnioną dostępność do świadczeń realizowanych przez apteki ogólnodostępne także w nocy i w dni wolne od pracy, uzasadniał WSA.

Sob., 2 Wrz. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka