Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Mniej kalorii w napojach

Mniej kalorii w napojach fotolia.pl

W latach 2000-2015 dzięki działalności Europejskiej Organizacji Producentów Napojów Bezalkoholowych UNESDA, udało się doprowadzić do zredukowania ilości kalorii w napojach bezalkoholowych o 12 proc. Organizacja chce przyspieszyć ten proces i do 2020 r. zmniejszyć kaloryczność o kolejne 10 proc.

Unia Europejska zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia przeciwstawia się szkodliwej dla ludzkiego zdrowia praktyce dosładzania pokarmów i jest zaangażowana w propagowanie zdrowych nawyków żywnościowych, regularnej aktywności fizycznej i ograniczania spożywanych kalorii szczególnie w słodkich napojach bezalkoholowych.

Niektóre państwa w tym Polska wprowadziły podatki na produkty o wysokiej zawartości cukru, soli i tłuszczów. Eksperyment przyniósł zadowalające efekty i zachęcił konsumentów do zmiany nawyków żywieniowych. Praktyka miałaby zostać przyjęta także w innych krajach.

Eksperci apelują, że podniesienie podatków może mieć jednak odwrotny rezultat, skłaniając obywateli do kupna tańszej żywności o obniżonej wartości odżywczej. KE zaznaczyła, że podatki nałożone na tę grupę produktów doprowadzą także do zwiększenia „papierkowej roboty”, szczególnie w sytuacji, gdy opłata nałożona jest na konkretne składniki lub gdy warunki określające opodatkowanie będą niejednoznaczne.

Źródło: BIWW

Czw., 24 Sp. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska