Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

O wynagrodzeniu pracowników wykonujących zawody medyczne

O wynagrodzeniu pracowników wykonujących zawody medyczne fotolia.pl

10 sierpnia  br. w Strzelcach Opolskich odbył się Konwent Starostów Województwa Opolskiego, podczas którego podjęte zostało stanowisko dotyczące sposobu ustalenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracownikom, którzy wykonują zawody medyczne zatrudnionym w podmiotach leczniczych zgodnie z ustawą z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Zebrani na Konwencie starostowie i dyrektorzy szpitali w podjętym stanowisku protestują przeciwko sposobowi ustalenia najniższego wynagrodzenia zgodnie ze wspomnianą ustawą. Jak tłumaczą szpitale uzyskują dochody na podstawie umów zawartych z Opolskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ z siedzibą w Opolu. Wyjaśniają, że szpitale nie posiadają wolnych środków na podwyżki dla pracowników wykonujących zawody medyczne.

Starostowie i dyrektorzy szpitali powiatowych protestują przeciwko podejmowaniu ustaw bez wskazania środków na podwyżki.

- Przypominamy, że od 2012 roku szpitale otrzymują 52 zł za punkt – czytamy w stanowisku. - Protestujemy również przeciwko nieprecyzyjnemu prezentowaniu danych sugerujących 2% wzrostu wyceny punktowej procedur medycznych, podczas gdy po uwzględnieniu wyłączeń (np. SOR, poradnie, itp.) powoduje to faktyczny wzrost wartości kontraktu o ułamek procenta, np.: szpital powiatowy- koszt podwyżki do końca roku to prawie 100 000 złotych. Rekompensata za podwyższenie procedur to tylko około 50 000 złotych – wynika ze stanowiska.

Powołują się na Konstytucję RP, która mówi o tym, że rząd powinien zabezpieczyć środki na służbę zdrowia.

- Z uwagi na to, że nie zostały zapłacone w pełni nadwykonania w roku 2016 r. szpitale mocno ograniczyły przyjęcie pacjentów w szczególności w poradniach przyszpitalnych – tłumaczą starostwie i dyrektorzy.

- Żywimy głęboką nadzieję, że Pani Premier oraz Minister Zdrowia przeanalizują sytuację w służbie zdrowia i wydzielą oddzielną pulę środków na podwyżki dla pracowników zgodnie z ustawą z dnia 8 czerwca 2017 r. Bez dodatkowych środków przeznaczonych na podwyżki ustawa z dnia 8 czerwca 2017 r. może być nierealizowana – zauważają.

Niedz., 27 Sp. 2017 0 Komentarzy
Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska
sekretarz redakcji Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska