Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nie ma możliwości przesunięcia terminu wdrożenia SWD PRM w Małopolsce

Nie ma możliwości przesunięcia terminu wdrożenia SWD PRM w Małopolsce fotolia.pl

Ministerstwo Zdrowia pismem z 8 sierpnia br. odpowiedziało na stanowisko Konwentu Powiatów Województwa Małopolskiego z 3 lipca br. w sprawie projektowanych zmian w organizacji zarządzania systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego w Małopolsce.

Samorządowcy  w swoim stanowisku wyjaśniali, że w Małopolsce od 2013 r. działa stabilny, sprawnie funkcjonujący system zarządzania zespołami ratownictwa medycznego, zapewniający możliwość racjonalnego wykorzystania posiadanych zasobów, współpracujący z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w ramach zintegrowanych dyspozytorni medycznych z możliwością ich zastępowalności w sytuacjach awaryjnych. Przypominali o tym, że system został zbudowany w ramach realizacji projektu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013. Beneficjentami projektu jest 28 podmiotów, w tym szpitale powiatowe, GOPR, TOPR, dysponenci ratownictwa medycznego. Natomiast trwałość projektu została określona na kwiecień 2021 r.

Starostowie zauważają, że wojewoda małopolski w oparciu o decyzję ministra zdrowia rozpoczął na terenie Małopolski wdrażanie innego systemu – Centralnego Systemu Wspomagania Dowodzenia dla Państwowego Ratownictwa Medycznego. Natomiast zgodnie z harmonogramem rozpoczęcie jego funkcjonowania zostało ustalone na przełom września i października 2017 r.

Przedstawiciele małopolskich powiatów wymienili niekorzystne skutki, z jakimi w ich ocenie wiąże się wdrożenie nowych rozwiązań zarządzania zespołami ratownictwa medycznego. Są to m.in.: brak zapewnienia łączności radiowej czy przerwanie trwałości projektu unijnego, co w następstwie spowoduje konieczność zwrotu środków pomocowych EFRR.

Dlatego Konwent wnosił o przygotowanie harmonogramu wdrożenia pozwalającego na utrzymanie trwałości projektu oraz zapewnienie i utrzymanie tożsamych funkcjonalności jakie aktualnie są wykorzystywane w systemie małopolskim.

W odpowiedzi wiceminister zdrowia Marek Tombrakiewicz podaje, że: obowiązek wykorzystania SWD PRM przez dysponentów zespołów ratownictwa medycznego został zaimplementowanych do ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowych Ratownictwie Medycznym przepisami ustawy z dnia 22 listopada 2013 r. o systemie powiadamiania ratunkowego. Wiceminister powołując się na art. 24 b ust. 2 oraz 24 ust. 3a ustawy podaje, że od 1 stycznia 2015 r. dyspozytor medyczny wykonuje swoje zadania z wykorzystaniem SWD PRM, a dysponent ZRM przetwarza dane zarejestrowane w SWD PRM, w tym nagrania rozmów telefonicznych, dane osobowe osoby zgłaszającej, dane innych osób wskazanych w trakcie przyjmowania zgłoszenia, pozycje geograficzne, dane teleadresowe lub opis zdarzenia.

Wiceminister przypomina, że prace w zakresie uruchomienia dyspozytorni medycznych w oparciu o SWD PRM trwają od ponad roku i jest to wystarczająco długi okres na podjęcie wszelkich niezbędnych do uruchomienia systemu działań oraz właściwe przygotowanie dysponentów ZRM do rozpoczęcia pracy w SWD PRM.

W swojej odpowiedzi Marek Tombrakiewicz podkreśla, że termin pierwotnie wskazany przez Małopolski Urząd Wojewódzki na uruchomienie systemu został już i tak przesunięty z 30 czerwca na odpowiednia 11 i 18 października br. Każda zaś zwłoka jest realnym zagrożeniem dla życia bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli w całym kraju poprzez uniemożliwienia współpracy w oparciu i jednolite narzędzie w obszarach na pograniczu województw.

Wiceminister informuje także o tym, że istnieje możliwość wykorzystania elementów systemu działającego w Małopolsce w zakresie łączności radiowo – telefonicznej. Przypomina ponadto jak finansowany był system SWD PRM – pierwsze zmówienie publiczne zostało ogłoszone 16 grudnia 2010 r. a prace rozpoczęły się na przełomie 2010 i 2011 r. Dlatego wszelkie działania związane z rozbudową lokalnie działających systemów klasy SWD prowadzone od 2010 r. przez dysponentów ZRM podejmowane były z pełną świadomością faktu, że w ich miejsce zostanie zaimplementowany jednolity w kraju SWD PRM. Dysponenci PRM rozwijali swoje systemy pomimo planowanego uruchomienia SWD PRM, przedłużając tym samym kryterium trwałości projektów i działając w sprzeczności z przyjętymi przez rząd założeniami w zakresie organizacji systemu powiadamiania ratunkowego na potrzeby systemu PRM.

Sob., 19 Sp. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska