Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Szczepionki przeciwko HPV – GIS odpowiada

Szczepionki przeciwko HPV – GIS odpowiada fotolia.pl

Samorządy realizują szereg programów polityki zdrowotnej w ramach których finansują szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego. W ostatnim czasie, szczególnie w mediach społecznościowych, nasiliła się jednak krytyka pod adresem tego typu działań. ZPP skierowało pytanie do Głównego Inspektora Sanitarnego w tej sprawie.

W otrzymanej odpowiedzi Zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego powołując się na opinie Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wydawanych do projektów samorządowych programów polityki zdrowotnej, wskazał, że w opiniach tych skuteczność szczepień nie jest podważana.

W odpowiedzi poinformowano również, że Rada Przejrzystości działająca przy Prezesie Agencji jako ciało opiniodawczo-doradcze, uznała za zasadne objęcie refundacją jednej ze szczepionej przeciwko HPV we wskazaniu: profilaktyka zmian przednowotworowych oraz raka szyjki macicy związanych przyczynowo z określonymi onkogennymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) u dziewcząt w wieku 14 lat, w ramach nowej grupy limitowej, sugerując 50% odpłatność ze strony pacjenta. W uzasadnieniu podano, że cyt. „Skuteczne zapobieganie zakażeniom HPV przez stosowanie szczepionek o odpowiednim serotypie zostało udowodnione w wielu badaniach klinicznych”.

Jednocześnie Zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego poinformował, że obecnie nie jest planowane wprowadzenie szczepień przeciwko HPV do Programu Szczepień Ochronnych.

Pt., 21 Lp. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel