Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiany w POZ istotne dla nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej

Zmiany w POZ istotne dla nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej fotolia.pl

1 października 2017 r . wejdzie w życie nowelizacja rozporządzania w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Obecnie obowiązujące przepisy nie dają możliwości połączenia organizacji udzielania świadczeń hospitalizacji udzielanych w warunkach szpitalnych oraz świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej udzielanych w warunkach ambulatoryjnych. Nowe przepisy mają to zmienić.

Wprowadzane przepisy mają na celu umożliwienie świadczeniodawcom optymalnego dostosowania personelu oraz pozostałych zasobów dla zapewnienia dostępności do świadczeń gwarantowanych, adekwatne do intensywności realizacji świadczeń w poszczególnych komórkach organizacyjnych udzielających świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz świadczenia hospitalizacji. Innymi słowy posiadanie umowy na realizację świadczeń z zakresu leczenia szpitalnego będzie umożliwiało realizować świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej z wykorzystaniem lekarzy udzielających świadczeń również w innych jednostkach organizacyjnych szpitala.

Zmiany korespondują z rozwiązaniami przyjętymi w ustawie z dnia 23 marca 2017 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, tzw. ustawie o sieci szpitali, zgodnie z którymi (art. 55 ust. 3) świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej są udzielane przez świadczeniodawców zakwalifikowanych do poziomów 1-3 i 5 sieci szpitali. Zgodnie z art. 55 ust. 3 ww. ustawy, świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej będą udzielane przez świadczeniodawców zakwalifikowanych do poziomów: 1-3 i 5 sieci szpitali. Równocześnie, każdy z tych świadczeniodawców będzie udzielał świadczeń w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego lub izby przyjęć, ponieważ posiadanie umowy w tych zakresach jest jednym z podstawowych warunków kwalifikacji do sieci szpitali. Wskutek wprowadzanych zmian ponad 200 podmiotów, które aktualnie udzielają świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej i udzielają świadczeń w trybie hospitalizacji będą mogły łączyć organizację udzielania tych świadczeń. Natomiast 200 kolejnych podmiotów, które dziś nie udzielają świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a udzielają świadczeń w trybie hospitalizacji, a które wskutek wejścia tzw. ustawy o sieci szpitali zostały objęte obowiązkiem zapewnienia świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, będą miały możliwość zorganizowania udzielania tych świadczeń na prostszych zasadach.

Ponadto, wg danych Narodowego Funduszu Zdrowia, realizacja świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej udzielanej w miejscu zamieszkania lub pobytu świadczeniobiorcy dotyczy około 10% wszystkich świadczeń, a jednocześnie około 20% świadczeniodawców nie sprawozdaje żadnych świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej udzielanych w miejscu zamieszkania lub pobytu świadczeniobiorcy, co może oznaczac, że nie zawsze jest konieczność utrzymywania zasobów niezbędnych do realizacji świadczeń wyjazdowych i zasadnym jest umożliwienie świadczeniodawcom dostosowanie zasobów niezbędnych do realizacji świadczeń wyjazdowych do zapotrzebowania na przedmiotowe świadczenia zdrowotne. W tym celu zaproponowano podział świadczenia gwarantowanego nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej na świadczenia udzielane w warunkach ambulatoryjnych lub świadczenia udzielane w miejscu zamieszkania lub pobytu świadczeniobiorcy, pozostawiając możliwość organizacji świadczeniodawców na danym terenie.

Sob., 8 Lp. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel