Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Skutki zobowiązania przyjętego w kontrakcie socjalnym

Skutki zobowiązania przyjętego w kontrakcie socjalnym fotolia.pl

Niedotrzymanie postanowień kontraktu socjalnego w zakresie zobowiązania się strony do ośrodka profilaktyki i terapii uzależnień celem diagnozy w zakresie ewentualnego uzależnienia od alkoholu może stanowić podstawę do odmowy przyznania świadczenia z pomocy społecznej. Tak wynika z wyroku WSA w Rzeszowie z 26 października 2016 r. sygn. II SA/Rz 130/16.

W art. 11 ust. 2 ustawy o pomocy społecznej wymieniono szereg okoliczności, związanych z brakiem współpracy zainteresowanych z organami pomocy społecznej, które mogą stanowić podstawę do odmowy przyznania świadczenia, uchylenia decyzji o przyznaniu świadczenia lub wstrzymania świadczeń pieniężnych. Okolicznościami takimi są m.in. brak współdziałania osoby z pracownikiem socjalnym w rozwiązywaniu trudnej sytuacji życiowej, odmowa zawarcia kontraktu socjalnego lub niedotrzymywanie jego postanowień.

W sprawie za niesporne Sąd uznał że skarżący nie poddał się diagnozie w ośrodku. W tym stanie rzeczy, skoro skarżący nie wywiązał się z postanowień kontraktu socjalnego rozpatrujące sprawę organy były uprawnione do wydania decyzji odmownej. Nie ma przy tym znaczenia, że skarżący spełnia warunki, o których mowa w art. 37 ust. 1 pkt 1 ustawy o pomocy społecznej, gdyż są to przesłanki warunkujące uzyskanie konkretnie określonego świadczenia, natomiast aby zainteresowany mógł uzyskać jakiekolwiek świadczenie z pomocy społecznej (w tym zasiłek stały), musi spełniać warunki o charakterze ogólnym.

Pobocznie warto nadmienić, że skarżący kwestionował oryginalność swojego podpisu pod kontraktem socjalnym. Sąd odnosząc się do tego zarzutu wskazał, że dopóki ewentualne podrobienie podpisu mnie zostanie stwierdzone w sposób przewidziany przez prawo, nie ma ona wpływu na ocenę legalności zaskarżonej decyzji. Ponadto okoliczność ta może być przedmiotem ewentualnego wznowienia postępowania.

Źródło: CBOSA

Sob., 10 Czrw. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel