Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wymogi sanitarne a zdrowie uczniów

Wymogi sanitarne a zdrowie uczniów fotolia.pl

Państwowa Inspekcja Sanitarna jest powołana do realizacji zadań z zakresu zdrowia publicznego, w szczególności poprzez sprawowanie nadzoru nad warunkami między innymi higieny procesów nauczania i wychowania - w celu ochrony zdrowia ludzkiego przed niekorzystnym wpływem szkodliwości i uciążliwości środowiskowych, zapobiegania powstawaniu chorób. Aby takie zadania i cele realizować, jednostki PIS mają obowiązek właściwego i jednoznacznego rozpoznania zagrożeń, z jakimi mogą zetknąć się uczniowie w czasie procesu nauczania, a następnie stosownego do rozpoznanych zagrożeń reagowania na nie. Takie obowiązki wykluczają potrzebę i dopuszczalność nakładania na skontrolowane jednostki jakichkolwiek obowiązków, jeżeli żadne naruszenia wymagań higienicznych i zdrowotnych nie występują. (Wyrok WSA w Kielcach z 25 września 2013 r. sygn. II SA/Ke 549/13).

Sprawa dotyczył korzystania przez szkołę z piłek typu "hoop" używanych do siedzenia w czasie lekcji przez uczniów klasy drugiej szkoły podstawowej. Organy inspekcji twierdziły, że piłki te nie mogą być używane do siedzenia  w miejsce krzeseł. Szkoła, która wniosła sprawę do sądu wyjaśniła m.in. że wprowadzenie piłek do szkół miało na celu zaspokojenie dziecięcej potrzeby ruchu oraz przeciwdziałanie wadom postawy. Rozpoczynając pilotażowy program samorząd przebadał dzieci rozpoczynające naukę w pierwszych klasach szkoły podstawowej i założył, że po zakończonym etapie edukacyjnym zostaną przeanalizowane wyniki badań przesiewowych w zakresie wad postawy i porównane z wynikami badań dzieci kończących ten sam etap edukacyjny w innych szkołach na terenie gminy, w których program taki nie został wdrożony. Po dwóch latach badań okazało się, że w oddziale gdzie zastosowano piłki, liczba dzieci z wadami postawy zmniejszyła się o 50 %, tj. z 4 do 2 uczniów.

Sąd uznał, że przyjmując, że piłki "hoop" nie stanowią bezpiecznego i higienicznego wyposażenia szkoły służącego dzieciom do siedzenia w czasie zajęć, organy nadzoru sanitarnego nie wyjaśniły w dostateczny sposób, skąd taki pogląd wywodzą. Organy te nie powołały się w szczególności na jakiekolwiek badania, opracowania naukowe, czy też opinie specjalistów z zakresu bezpieczeństwa i higieny, które wyjaśniałyby tę kwestię. Nie zainicjowały też same jakichkolwiek ustaleń w tym zakresie. W szczególności mimo przewidzianej w przepisach kodeksu postępowania administracyjnego, (mających w sprawie zastosowanie z mocy art. 37 ust. 1 ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej) możliwości zasięgnięcia opinii biegłych w sprawach wymagających wiadomości specjalnych (art. 84 § 1 kpa), organy z takiej możliwości nie skorzystały. Z tego względu sąd uchylił decyzje organów obu instancji.

Źródło: CBOSA

Sob., 27 Mj. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel