Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Olsztyn i Wysokie Mazowieckie - kolejne szkolenia z praw pacjenta za nami

Olsztyn i Wysokie Mazowieckie - kolejne szkolenia z praw pacjenta za nami fot. powiat-olsztynski.pl

Na infolinię Rzecznika Praw Pacjenta w ubiegłym roku zadzwoniło ponad 50 tysięcy osób ze skargami na placówki zdrowotne. Tymczasem, jak się okazuje, 87 % zgłaszanych spraw uznawanych jest za nieuzasadnione. Ludzie chcą dochodzić swoich prac, ale nie zawsze mają wystarczającą wiedzę na ich temat. Nie zawsze też sami pracownicy służby zdrowia wiedzą, gdzie przebiega granica ich powinności. To prowadzi do nieporozumień. Stąd pomysł Rzecznika Praw Pacjenta na szkolenia organizowane dla dyrektorów i pełnomocników ds. praw pacjenta w polskich szpitalach.

Tym razem eksperci z biura Rzecznika przyjechali do Starostwa Powiatowego w Olsztynie (10 maja) i Starostwa Powiatowego w Wysokiem Mazowieckiem (11 maja).

Najczęściej ludzie dzwonią do nas w sprawach rejestracji w przychodniach, systemu kolejkowego, dostępu do dokumentacji medycznej, udzielania zgód na wykonywanie zabiegów, czy przyjmowania do szpitala psychiatrycznego bez zgody pacjenta – opowiadała Olga Kozieł z Wydziału Prawnego w BRPP. – Czasem pacjent nie zna swoich praw, ale i obowiązków, co prowadzi do nieporozumień. Dlatego też część wniosków kończy się zdobyciem informacji. Pakiet wiedzy daje pacjentowi narzędzia i argumenty do rozmowy z przedstawicielami służby zdrowia. Gdy jednak pracownik obsługujący infolinię dostrzeże w zgłoszeniu znamiona faktycznego złamania prawa pacjenta, wszczynane jest postępowanie. W konsekwencji w pierwszym kroku do placówki jest kierowana informacja o stwierdzeniu naruszenia praw pacjenta i wezwanie do zaprzestania tej praktyki. Gdy szpital bądź przychodnia się do tego nie zastosuje, nakładana jest kara pieniężna wynikająca z Kodeksu Prawa Administracyjnego – wyjaśniała.

Warsztaty są bezpłatne i są organizowane przez cały rok, w każdym województwie. Do udziału zaproszeni są w pierwszej kolejności dyrektorzy szpitali oraz pełnomocnicy ds. praw pacjenta. Ich współorganizatorem jest Związek Powiatów Polskich.

Źródło: SP w Olsztynie

Sob., 13 Mj. 2017 0 Komentarzy
Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska
sekretarz redakcji Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska