Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Sieć szpitali – ryczałt na pierwszy okres rozliczeniowy

Sieć szpitali – ryczałt na pierwszy okres rozliczeniowy fotolia.pl

Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie w sprawie określenia sposobu ustalania ryczałtu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej na pierwszy okres rozliczeniowy.

Ryczałt oraz - określony odrębnym rozporządzeniem (projekt obecnie również jest konsultowany) wykaz świadczeń podlegających odrębnemu finansowaniu, stanowić będą formę rozliczania kosztów świadczeń opieki zdrowotnej ze świadczeniodawcami, którzy znajdą się w pierwszych wykazach podmiotów zakwalifikowanych do systemu podstawowego szpitalnego systemu zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, w pierwszym okresie rozliczeniowym. W projekcie rozporządzenia, na podstawie wytycznych zawartych w upoważnieniu ustawowym, określono szczegółowy wzór wyliczania ryczałtu systemu zabezpieczenia na pierwszy okres rozliczeniowy.

Ministerstwo zakłada, że w ramach środków planowanych obecnie przez NFZ na finansowanie świadczeń zdrowotnych w IV kwartale 2017 r z zakresu:

  • leczenia szpitalnego: udział wartości świadczeń z zakresu leczenia szpitalnego, realizowanych w ramach PSZ (systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej), w całości kosztów świadczeń z tego zakresu, będzie kształtował się na poziomie ok. 93%;
  • rehabilitacji leczniczej: udział wartości świadczeń z zakresu rehabilitacji leczniczej, realizowanych w ramach PSZ, w całości kosztów świadczeń z tego zakresu, będzie kształtował się na poziomie ok. 35 %;
  • ambulatoryjnej opieki specjalistycznej: udział wartości świadczeń z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej realizowanych w ramach PSZ, w całości kosztów świadczeń z tego zakresu, będzie kształtował się na poziomie ok. 37 %.

Wskazane powyżej udziały będą różniły się przy tym w zależności od oddziału wojewódzkiego NFZ.

W ramach środków planowanych przez NFZ na finansowanie świadczeń w PSZ w IV kw. 2017 r., udział wartości świadczeń podlegających odrębnemu finansowaniu, w stosunku do całości kwoty wynikającej ze wszystkich umów PSZ, będzie kształtował się na poziomie ok. 46 %. Udział ten może istotnie się różnić w przypadku poszczególnych świadczeniodawców, np. jeżeli profil działalności świadczeniodawcy obejmuje przede wszystkim świadczenia wyodrębnione, odsetek ten będzie znacznie wyższy, i odwrotnie. W związku z powyższym w ramach środków planowanych obecnie przez NFZ na finansowanie świadczeń w IV kwartale 2017 r., udział wartości świadczeń finansowanych w formie ryczałtu w ramach umowy PSZ, będzie kształtował się na poziomie ok. 54 %.

Projekt dostępny jest TUTAJ.

Sob., 13 Mj. 2017 0 Komentarzy
Bernadeta Skóbel
Redaktor Bernadeta Skóbel