Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zwiększenie nakładów na opiekę zdrowotną to konieczność

Zwiększenie nakładów na opiekę zdrowotną to konieczność fotolia.pl

Konwent Powiatów Województwa Podlaskiego apeluje o podjęcie działań w celu zweryfikowania zasad finansowania świadczeń zdrowotnych przez płatnika i dostosowania poziomu finansowania do rzeczywistych kosztów działalności podmiotów.

Tak wynika ze stanowiska Konwentu w sprawie zwiększenia nakładów na świadczenia opieki zdrowotnej podjętego 10 lutego 2017 r. w Janowie Podlaskim.

Starostowie zauważają, że wartość obowiązujących w chwili obecnej umów kontraktowych pozostaje od kilku lat na tym samym poziomie. Podnoszą także argument, że wycena stawek za punkt rozliczeniowy nie odpowiada rzeczywistym kosztom udzielania świadczeń zdrowotnych. - Prawidłowo wycenione są jedynie niektóre procedury wysokospecjalistyczne. Większość procedur jednak jest niedoszacowana, często nie pokrywa nawet kosztów używanych materiałów. Wciąż rosnące koszty udzielania świadczeń (leki, media), wpływają znacząco na zmniejszenie przychodu jednostek. Brak systematycznego - dostosowanego do realiów i potrzeb - wzrostu kontraktów z Narodowego Funduszu Zdrowia i wynikające bezpośrednio z tego faktu niewykorzystanie potencjału szpitali, powodują przede wszystkim wydłużanie się kolejek pacjentów oczekujących na świadczenia planowe oraz czasu oczekiwania na świadczenia – czytamy w stanowisku.

Starostowie tłumaczą, że podmioty lecznicze, które są zobowiązane do udzielania świadczeń zdrowotnych, wykonując misję niesienia pomocy chorym, starają się zabezpieczyć w sposób ciągły świadczenia opieki zdrowotnej na najwyższym poziomie i zgodnie z obowiązującymi normami i standardami. Nie mają jednak gwarancji zapłaty za wszystkie zrealizowane świadczenia stwarza realne zagrożenie dla ich bezpieczeństwa ekonomicznego. Tymczasem szpitale powiatowe są niezbędnym ogniwem systemu ochrony zdrowia w Polsce. Dzięki nim lokalne społeczności mają stacjonarną opiekę medyczną w racjonalnej odległości i na odpowiednim poziomie.

Samorządowcy w swoim stanowisku piszą ponadto, że podmioty lecznicze, które posiadają niewystarczające wartości kontraktów i realizujące świadczenia zdrowotne ponad limit określony przez NFZ, pokrywają nadwykonania z własnych środków, nieodpłatnie kredytując płatnika. Obarczanie podmiotów leczniczych odpowiedzialnością za realizowanie świadczeń zdrowotnych, za które płatnik nie zawsze płaci może doprowadzić do utraty płynności finansowej placówek, wydłużenia czasu oczekiwania na świadczenia oraz ograniczenia dostępności do świadczeń zdrowotnych.

Dlatego Konwent widzi konieczność podjęcia działań w celu zweryfikowania zasad finansowania świadczeń przez płatnika i dostosowania poziomu finansowania do rzeczywistych kosztów działalności podmiotów. Chce wprowadzenia systemu racjonalnego wzrostu stawki za punkt rozliczeniowy i weryfikacji wartości punktowej procedur medycznych, uwzględniających rzeczywiste nakłady ponoszone przy ich wykonaniu oraz regulacji zasad zapłaty za nadwykonania.

Niedz., 19 Mrz. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska