Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

O grafikach pracy aptek powinny decydować Wojewódzkie Inspektoraty Farmaceutyczne

O grafikach pracy aptek powinny decydować Wojewódzkie Inspektoraty Farmaceutyczne fotolia.pl

Większość powiatów corocznie zmaga się z problemem ustalenia harmonogramu dyżurów aptek, ponieważ farmaceuci często nie chcą dyżurować w nocy, niedziele i święta. Sprawą powinny zająć się Wojewódzkie Inspektoraty Farmaceutyczne, które mają większe kompetencje w tym zakresie.

W stanowisku podjętym 16 lutego br. w Kobylnikach Konwent Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego przypomina, że zgodnie z art. 94 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne do zadań rady powiatu należy określenie w drodze uchwały, po zasięgnięciu opinii wójtów, burmistrzów, prezydentów miast z terenu powiatu i samorządu aptekarskiego, rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych. Stosownie do dyspozycji przepisu ust. 1 ustawy rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych powinien być dostosowany do potrzeb ludności i zapewniać dostępność świadczenia usług farmaceutycznych w porze nocnej, w niedziele, święta i inne dni wolne od pracy.

Jednakże większość powiatów corocznie zmaga się z problemem ustalenia harmonogramu dyżurów aptek, ponieważ farmaceuci często nie chcą dyżurować w nocy, niedziele i święta. - Przepis wywołuje duży dysonans pomiędzy interesami farmaceutów, a obowiązkami samorządów. Przy ustalaniu godzin pracy aptek oraz ich dyżurów nie można przewidzieć prawdopodobieństwa pojawienia się zdarzeń zagrażających zdrowiu lub życiu człowieka, a farmaceuci zaznaczają, że sprzedaż leków w godzinach nocnych jest stosunkowo niska. W ich ocenie nie zachodzi potrzeba pełnienia dyżurów, ponieważ większość leków, np. przeciwbólowych, przeciwzapalnych oraz przeciwgorączkowych jest dostępna w sklepach całodobowych bądź na stacjach benzynowych, a w razie pilnej potrzeby istnieje możliwość skorzystania z pomocy pogotowia ratunkowego lub szpitala. Na samorządy natomiast ustawodawca nałożył obowiązek ustalenia takiego harmonogramu – czytamy w stanowisku.

- Propozycją rozwiązania przedmiotowego problemu mogłaby być zmiana zapisów art. 94 ustawy o Prawie farmaceutycznym poprzez odebranie tego zadania samorządom powiatowym i przekazanie go Wojewódzkim Inspektoratom Farmaceutycznym, które posiadają większe kompetencje w tym zakresie – postulują starostowie w stanowisku.

Pt., 24 Lt. 2017 1 Komentarz Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska

Komentarze

Stanisław
0 # Stanisław 2017-03-02 08:25
Popieram w 100%, najwyższy czas aby dokonać zmian w tym zakresie.
| | |