Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Resort zdrowia przypomina

Resort zdrowia przypomina fotolia.pl

Resort zdrowia, jako instytucja pośrednicząca w systemie zarządzania funduszami unijnymi w sektorze ochrony zdrowia, przypomina zaangażowanym o kolejności załatwiania spraw. Zgodnie z zapisami Umowy Partnerstwa oraz dokumentu kluczowego dla interwencji funduszy w ochronie zdrowia, Policy paper dla ochrony zdrowia na lata 2014–2020, warunkiem koniecznym dla finansowania jakiegokolwiek przedsięwzięcia jest zgodność tzw. planem działań.

Jest on opracowywany przez instytucję zarządzającą programem operacyjnym (czyli m.in. urzędy marszałkowskie). Następnie plan działań musi być uzgodniony (de facto uchwalony, przyjęty) z komitetem sterującym wykorzystaniem funduszy unijnych w sektorze ochrony zdrowia. Teoretycznie reguły te nie dotyczą bezpośrednio potencjalnych wnioskodawców, w tym jednostek samorządu terytorialnego. Ale w praktyce warto wiedzieć, jaka jest kolejność procesu decyzyjnego i ilu w nim udziałowców-decydentów. Bowiem na samym końcu wpływa to na ostateczną możliwość finansowania przedstawionego projektu.

Ministerstwo zdrowia przypomina, że uzgodnienie planu działań jest kompleksowe, a nie wybiórcze. Dotyczy kryteriów wyboru projektów, ale również indywidualnych interwencji, „rozumianych jako poszczególne konkursy i projekty pozakonkursowe”. Tym samym, resort podkreśla, że w ramach prac komitetu sterującego powinny być uzgadniane wszelkie planowane do realizacji projekty pozakonkursowe oraz wszystkie planowane do ogłoszenia konkursy. Czytamy o tym w piśmie do członków komitetu sterującego. A są nimi zarówno przedstawiciele instytucji zarządzających wszystkimi szesnastoma programami regionalnymi, jak i programami krajowymi, a także przedstawiciele środowisk potencjalnych beneficjentów.

Czw., 16 Lt. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża