Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Finansowanie świadczeń gwarantowanych przez samorządy (2)

Finansowanie świadczeń gwarantowanych przez samorządy (2) fotolia.pl

Zgodnie z art. 9a ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych przy podejmowaniu decyzji o finansowaniu świadczeń gwarantowanych jednostka samorządu terytorialnego winna brać pod uwagę regionalną mapę potrzeb zdrowotnych, priorytety dla regionalnej polityki zdrowotnej oraz stan dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej na obszarze województwa.

Regionalne mapy potrzeb zdrowotnych sporządzane są dla obszaru województwa i mają uwzględniać specyfikę potrzeb zdrowotnych społeczności lokalnych. W okresie przejściowym wynikającym z art. 19 ustawy z dnia 22 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw mapy regionalne sporządza się wyłącznie w odniesieniu do świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu leczenia szpitalnego. Aktualnie obowiązujące mapy są opublikowane TUTAJ.

Pytanie zatem czy w pozostałym zakresie, dla których nie sporządzono regionalnych map potrzeb zdrowotnych jednostka samorządu terytorialnego jest uprawniona do finansowania świadczeń gwarantowanych. W mojej ocenie tak, a wytyczne z art. 9a należy rozumieć w ten sposób, że należy brać je pod uwagę, o ile są znane i dostępne.

Zgodnie z art. 95c ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych na podstawie regionalnej mapy potrzeb zdrowotnych wojewoda w porozumieniu z Wojewódzką Radą do spraw Potrzeb Zdrowotnych, ustala priorytety dla regionalnej polityki zdrowotnej, w terminie do dnia 1 września roku poprzedzającego pierwszy rok obowiązywania tych priorytetów, mając na uwadze stan zdrowia obywateli oraz uzyskanie efektów zdrowotnych najwyższej wartości. Priorytety ustala się na okres, na który sporządza się mapę. Przykładowo dla Województwa Wielkopolskiego Priorytety zostały ustalone Zarządzeniem Wojewody Wielkopolskiego Nr 348/2016 z dnia 30 czerwca 2016 r. (dokument dostępny TUTAJ), dla województwa podlaskiego priorytety również zostały przyjęte w czerwcu 2016 r. (dostępne TUTAJ).

 Danymi o dostępności świadczeń na obszarze województwa dysponują przede wszystkim oddziały wojewódzkie NFZ. Ogólnych danych dotyczących dostępności świadczeń w skali kraju (oczywiście w ujęciu historycznym dostarczyć mogą wyniki kontroli NIK „Realizacji zadań Narodowego Funduszu Zdrowia w 2015 roku” - dostępne TUTAJ).

Sob., 18 Lt. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel