Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowa odsłona sieci szpitali

Nowa odsłona sieci szpitali fotolia.pl

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji ukazała się kolejna wersja projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Projektodawcy zdecydowali się na włączenie bezpośrednio do przepisów ustawy profili podstawowych, które będą charakteryzowały poszczególne poziomy szpitali. Pierwotnie całość uregulować w tym zakresie miała być przedmiotem rozporządzenia wykonawczego.

W porównaniu do pierwotnej wersji wprowadzono wiele zmian ułatwiających wejście do systemu istniejącym szpitalom. O ile Rząd i Sejm zdążą z przyjęciem ustawy, w zasadzie znany jest już terminarz wprowadzania zmian:

  • do 27 marca br. Dyrektor oddziału NFZ ogłosi w BIP wykaz świadczeniodawców zakwalifikowanych do poszczególnych poziomów (w tym wraz z wykazem dla każdego ze świadczeniodawców wszystkich profili, zakresów lub rodzajów świadczeń, których będą oni udzielać);
  • wykaz będzie obowiązywał od 1 lipca 2017 na 4 lata;
  • do 30 czerwca 2017 ma nastąpić zawarcie umów;
  • 30 czerwca wygasną umowy udzielanie świadczeń w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej zawarte ze świadczeniodawcami nie wymienionymi w wykazie (świadczenia NiŚOZ mają być udzielane przez świadczeniodawców zakwalifikowanych do systemu z poziomu: szpitale I-III stopnia, szpitale pediatryczne. W przypadku braku zabezpieczenia świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej przez świadczeniodawców, zastosowanie znajdą przepisy dotyczące konkursu).

W przypadku łączenia się podmiotów będzie możliwa zmiana wykazu do 26 czerwca 2017 r. Warunkiem będzie przedstawienie dyrektorowi oddziału NFZ aktu o połączeniu – do 20 marca 2017 r. oraz przedłożenie zaświadczenia o wpisie do rejestru podmiotów leczniczych do 21 czerwca 2017.

Link do nowej wersji projektu dostępny jest TUTAJ.

Poniżej do pobrania jest krótka prezentacja obrazująca w skrócie zakres regulacji.

Załączniki:
Pobierz ten plik (sieć_szpitali.pdf)Prezentacja742 kB
Niedz., 19 Lt. 2017 0 Komentarzy
Bernadeta Skóbel
Redaktor Bernadeta Skóbel