Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

15 luty Międzynarodowym Dniem Walki z Rakiem Dzieciństwa

15 luty Międzynarodowym Dniem Walki z Rakiem Dzieciństwa fotolia.pl

15 lutego na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem Dzieciństwa. Kampanie organizowane na całym świecie w ten dzień mają na celu m.in. poszerzanie świadomości na temat specyfiki nowotworów występujących u dzieci i młodzieży. W Polsce każdego roku rozpoznaje się około 1200-1300 nowotworów u dzieci do 18-go roku życia.

Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem Dzieciństwa (ICCD, z ang. International Childhood Cancer Day) został ustanowiony w 2000 roku w Paryżu na Światowym Szczycie Walki z Rakiem. Organizowany jest przez ICCCPO ( International Confederation of Childhood Cancer Parent). Organizatorzy chcieli, by w tym dniu szczególnie zwracać uwagę na potrzebę wczesnego badania i diagnozowania chorób nowotworowych u dzieci. Ważnym celem tego dnia jest również uświadomienie społeczności jak bardzo potrzebna jest pomoc chorym i ich rodzicom.

15 lutego każdego roku organizowane są kwesty i lokalne imprezy. Grupy wolontariuszy zbierają się w szpitalach, klinikach i innych ośrodkach gdzie przebywają mali pacjenci by wspólnie z chorymi grać w gry planszowe, czytać książki, spędzać z nimi jak najwięcej czasu. Starają się zainteresować też media żeby z największą siłą nagłośnić problemy chorych dzieci.

W Polsce istnieje kilka organizacji pomagających chorym na nowotwory dzieciom np. w Krakowie działa Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci z Chorobą Nowotworową KOLIBER, w Gdańsku zaś działa Fundacja dr. Clown, której celem jest wsparcie cierpiących dzieci. Ochotnicy w strojach clownów odwiedzają trójmiejskie szpitale niosąc radość małym pacjentom. Ta forma rozrywki dla chorych dzieci jest ogromną przyjemnością, dzięki której choć na chwilę mogą zapomnieć o tej przykrej sytuacji, w jakiej się znajdują.

Więcej o Fundacji dr Clown na http://www.drclown.pl/

Źródło: childrenwithcancer.org.uk oraz pl.wikipedia.org

Pon., 13 Lt. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa