Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Polska Prezydencja a sprawa zdrowia

Polska Prezydencja a sprawa zdrowia fotolia.pl

1 lipca 2011 br. Polska obejmuje Przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej, w związku z tym minister zdrowia Ewa Kopacz przedstawiła priorytety zdrowotne polskiej Prezydencji.

W okresie przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej, w obszarze zdrowia publicznego dwa główne priorytety stanowić będą:

  • Zmniejszanie różnic w zdrowiu społeczeństw Europy
  • Zapobieganie chorobom mózgu, chorobom neurodegeneracyjnym, w tym chorobie Alzheimera.

Priorytet poświęcony zmniejszaniu różnic w zdrowiu społeczeństw Europy został wybrany i przygotowany przy uwzględnieniu dokumentów strategicznych UE: II Wspólnotowego Programu Zdrowia Publicznego na lata 2008-2013 i strategii „Europa 2020”.

Celem priorytetu jest zwrócenie uwagi państw członkowskich UE na utrzymujące się różnice w zdrowiu społeczeństw Europy i konieczność ich zmniejszania.  Polska Prezydencja podkreśli fakt wpływu dobrej kondycji zdrowotnej i prawidłowego rozwoju człowieka w okresie wczesnorozwojowym na jego sytuację społeczną i ekonomiczną w późniejszym okresie rozwoju.

Dlatego też dla zmniejszania różnic w zdrowiu kluczowe jest prowadzenie kompleksowych działań w obszarze promocji, profilaktyki, edukacji i prewencji, jako instrumentów pozwalających kształtować zachowania prozdrowotne od najwcześniejszego okresu rozwoju człowieka. Szczególna uwaga i nacisk położony zostaną na zapobieganie i kontrolę chorób układu oddechowego i zaburzeń komunikacyjnych u dzieci. Dążenie do budowania zdrowego społeczeństwa Europy wymaga wypracowania instrumentów pozwalających ograniczać i zwalczać występowanie tych zaburzeń, poprzez wprowadzanie programów badań przesiewowych, utworzenie sieci instytucji zajmujących się monitoringiem zjawisk zdrowotnych, czy lepsze wykorzystanie e-zdrowia i rozwiązań innowacyjnych.

Realizacji priorytetu służyć będzie organizacja trzech konferencji eksperckich i jednej konferencji ministerialnej, a także przyjęcie stosownych konkluzji przez Radę Unii Europejskiej.

W ramach priorytetu poświęconego zapobieganiu chorobom mózgu oraz chorobom neurodegeneracyjnym, zwłaszcza u osób w wieku podeszłym, polska Prezydencja podkreśli potrzebę stałego zainteresowania kwestiami związanymi ze starzeniem się społeczeństwa europejskiego, nadania większego znaczenia zapobieganiu i kontroli zwalczaniu chorób typowych dla wieku podeszłego i związanej z tym stabilności finansowej systemów ochrony zdrowia. Priorytetyzacja badań nad chorobami mózgu pozwoli skierować uwagę na znaczenie tego problemu w Polsce i w całej Europie. Powinna także doprowadzić do wzrostu zrozumienia oraz świadomości publicznej w kwestii chorób mózgu, a przez to zmniejszenia stygmatyzacji, marginalizacji i wykluczenia społecznego osób chorych.

W wymiarze globalnym, realizacja priorytetu stanowi wspomaganie UE we wprowadzaniu w życie założeń polityk zdrowotnych i socjalnych oraz powinna przyczynić się do osiągnięcia celów przedstawionych w strategii „Europa 2020”, m.in. poprzez działania zmierzające do zmniejszenia nierówności w zdrowiu.

Prezydencja polska, wybierając główne tematy, zamierzała zwrócić uwagę Państw Członkowskich UE na konieczność równoczesnego prowadzenia działań mających na celu poprawę i ochronę zdrowia -zarówno dzieci, jak i osób starszych. Wyrównywanie szans zdrowotnych dzieci jest podstawą zmniejszania różnic zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych występujących w późniejszym okresie rozwoju człowieka. Zdrowe dzieciństwo jest pierwszym krokiem do zdrowego i aktywnego starzenia się.

Niedz., 22 Mj. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna