Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Droższy alkohol, mniej pijemy (cz. 1)

Droższy alkohol, mniej pijemy (cz. 1) fotolia.pl

Według Światowej Organizacji Zdrowia, alkohol znajduje się na trzecim miejscu wśród czynników ryzyka dla zdrowia populacji. Nowotwory, choroby układu sercowo-naczyniowego, zaburzenia immunologiczne, choroby układu kostno-szkieletowego, dysfunkcje układu rozrodczego i szkody prenatalne to przykłady chorób występujących na tle spożywania alkoholu.

W całej Europie picie alkoholu jest przyczyną jednej czwartej wszystkich nagłych zgonów młodych ludzi pomiędzy 15 a 29 rokiem życia.

Jak wynika z projektu sprawozdania z realizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi na okres 1 stycznia - 31 grudnia 2009, przygotowanego przez PARPA, spożycie alkoholu w 2009 r. wyniosło 9,06 litra 100% alkoholu na jednego mieszkańca, czyli odnotowano spadek o ponad 0,5 l w odniesieniu do roku poprzedniego.

To pierwsze obniżenie od 6 lat. Dane wskazują, że wpływ na zmianę tej wartości miało podniesie akcyzy na alkohol na napoje spirytusowe o ok. 9%, wina o ok. 16,5% i piwa o 13,6%. Jak wynika z danych długookresowych, najniższe spożycie alkoholu odnotowano w 2001 roku – 6,63 litra. W 2003 obniżono akcyzę, co zaowocowało wzrostem spożycia. Najwięcej pijemy piwa, które stanowi ponad 55% spożywanego alkoholu, wino to zaledwie 9,3%, a wyroby spirytusowe 35,3%. Negatywną tendencją jest wzrost konsumpcji mocnych alkoholi.

W Polsce, powyżej 12 litrów 100% alkoholu rocznie spożywa 7,3% pijących i konsumują oni ponad 46% całego wypijanego alkoholu. Grupa mało pijących (do1,2 l rocznie) wypija niecałe 5 % całości spożywanego alkoholu. Mężczyźni piją trzykrotnie więcej niż kobiety. Jak wynika z badań „Wzory konsumpcji alkoholu w Polsce”, w grupie kobiet największe spożycie alkoholu występuje częściej wśród pań w wieku 18-29, które mają wykształcenie wyższe, mieszkają w miastach o wielkości 50-500 tys. mieszkańców, uczą się, zajmują samodzielne stanowiska, nie deklarują się jako wierzące i praktykujące, lepiej oceniają swoją sytuację materialną. W grupie mężczyzn największe spożycie alkoholu występuje wśród panów mających 30-39 lat, wykształcenie zasadnicze zawodowe, zajmujących stanowiska szeregowe, będących robotnikami niewykwalifikowanymi, mieszkających w miastach o wielkości 50-500 tys. mieszkańców, wśród mężczyzn rozwiedzionych, nie deklarujących się jako wierzący i praktykujący, gorzej oceniających swoją sytuację materialną.

Pozytywnym zjawiskiem, utrzymującym się od kilku lat, jest mniejsza liczba wypadków z udziałem nietrzeźwych kierowców. W 2009 roku prowadzący pod wpływem alkoholu spowodowali 9,4% wypadków, w których zginęło  4 466 osób (10,2%), a rannych zostało 5.318 osób (9,5%). W porównaniu do 2008 roku nastąpił spadek liczby wypadków spowodowanych przez kierujących odurzonych napojami procentowymi o 522 (14,8%).  Spadł także odsetek takich wypadków w ogólnej liczbie zdarzeń drogowych.

Niedz., 20 Mrz. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna