Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

250 milionów na zwalczanie raka

250 milionów na zwalczanie raka fotolia.pl

Rada ministrów podjęła uchwałę w sprawie harmonogramu zadań wykonywanych w ramach programu wieloletniego „Narodowy program zwalczania chorób nowotworowych” w roku 2011 oraz kierunków realizacji tego programu na lata 2012 i 2013, przedłożoną przez ministra zdrowia.

Nowotwory złośliwe stanowią drugą przyczynę zgonów w Polsce, powodując ponad 26 proc. zgonów u mężczyzn i 23 proc. zgonów u kobiet.  Najczęstszą przyczyną śmierci jest rak płuc. Dynamika wzrostu liczby zachorowań na choroby nowotworowe w Polsce należy do najwyższych w Europie. Także wskaźnik odsetka pacjentów podejmujących leczenie we wczesnej fazie choroby nowotworowej jest znaczenie niższy niż w Unii Europejskiej i USA.

Celem Programu jest  zahamowanie wzrostu zachorowań na nowotwory, osiągnięcie średnich europejskich wskaźników w zakresie wczesnego wykrywania nowotworów; poprawa skuteczności leczenia oraz  utworzenie systemu ciągłego monitorowania skuteczności zwalczania nowotworów w skali kraju i w poszczególnych regionach kraju.

Na działania w 2011 roku zaplanowano 250 milionów złotych. W tym roku będą podejmowane przede wszystkim działania prewencyjne i profilaktyczne, których celem jest zapobieganie zachorowaniom na raka piersi, szyjki macicy, jelita grubego. Zaplanowano także  zadania zmierzające do poprawy jakości leczenia nowotworów u dzieci. W ramach programy podejmowane będą przedsięwzięcia inwestycyjne zmierzające do doposażenia gabinetów radioterapii, oddziałów torakochirurgii i pulmonologii.

Niedz., 13 Mrz. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna