Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Studia pomostowe dla pielęgniarek

Studia pomostowe dla pielęgniarek fotolia.pl

Kształcenie pielęgniarek i położnych aktualnie odbywa się w systemie 3 letnich studiów zawodowych oraz 5 letnich magisterskich ( na podstawie ustawy z dnia 12 września 1990 roku o szkolnictwie wyższym oraz ustawy z dnia 26 czerwca 1997 r. o wyższych szkołach zawodowych). Pielęgniarki i położne, które ukończyły inny cykl kształcenia, obowiązujący przed wprowadzeniem zmian związanych z wejściem Polski do Unii Europejskiej, mogą uzupełnić swoje wykształcenie.

Od 2004 roku mają możliwość podniesienia swoich kwalifikacji i otrzymania  tytułu zawodowego licencjata pielęgniarstwa lub licencjata położnictwa. Uruchomiono specjalną formę  studiów zawodowych licencjackich (tzw. „pomostowe”) na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo, przeznaczonych dla osób posiadających świadectwo dojrzałości, i będących absolwentami liceów medycznych, oraz medycznych szkół zawodowych. 

Wiele pielęgniarek i położnych korzysta z szansy dokształcania się, kończąc studia współfinansowane przez Unię Europejską. Departament Pielęgniarek i Położnych  Ministerstwa zdrowia realizuje projekt systemowy „Kształcenie zawodowe pielęgniarek i położnych w ramach studiów pomostowych”, który jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Priorytetu II, Działania 2.3 Poddziałania 2.3.2. Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007-2013. Na realizację projektu przeznaczono blisko 180 milionów zł. Podstawowym celem Projektu jest podniesienie kwalifikacji zawodowych pomocniczego personelu medycznego, poprzez realizację studiów pomostowych dla  pielęgniarek i położnych, posiadających świadectwo dojrzałości, będących absolwentami pięcioletnich liceów medycznych, dwuletnich medycznych szkół zawodowych, dwuipółletnich oraz trzyletnich medycznych szkół zawodowych.

Pierwszy nabór w ramach Projektu odbył się w październiku 2008 roku, a ostatni zostanie przeprowadzony w roku akademickim 2012/2013. W tym okresie studia powinno ukończyć 24 000 pielęgniarek i położnych. Aktualnie Projekt realizuje 61 uczelni posiadających akredytację Ministra Zdrowia na realizację kształcenia na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo. Od początku Projektu do 30 września 2010 r. studia rozpoczęło 9 679 osób, w tym 134 mężczyzn. Nauka jest bezpłatna, jednakże uczelnie mogę pobierać opłaty związane z przyjęciem na studia czy wydaniem dokumentów (legitymacja, indeks). Ukończenie studiów w ramach Projektu pozwoli na uzyskanie kwalifikacji zawodowych na poziomie umożliwiającym ich automatyczne uznanie w krajach Unii Europejskiej.

Pt., 11 Mrz. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna