Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Co wnosi ustawa o opiece nad dziećmi do lat 3?

Co wnosi ustawa o opiece nad dziećmi do lat 3? fotolia.pl

Prezydent Bronisław Komorowski złożył swój podpis pod ustawą o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech. Ułatwienia w zakładaniu żłobków, kluby dziecięce, opiekunowie dzienni i nianie – to tylko niektóre z nowych możliwości, które pomogą rodzicom łączyć życie rodzinne z pracą zawodową przy zapewnieniu dobrej, wspierającej rozwój dzieci opieki.

Co wnosi ustawa o opiece nad dziećmi do lat trzech?

Ustawa żłobkowa odpowiada na potrzeby aktywnych zawodowo rodziców poprzez zwiększenie dostępności do różnorodnych form opieki nad dzieckiem. Tym samym pozwala rodzicom dokonać samodzielnego wyboru, która z nich najlepiej odpowiada dzieciom i im samym: żłobek, klubik dziecięcy, opiekun dzienny czy niania, w zależności od indywidualnych możliwości i okoliczności wpisujących się w sytuację zawodowo-rodzinną.

Ważną kwestią jest wyprowadzenie żłobków z systemu opieki zdrowotnej, co sprawia że przestają funkcjonować jak placówki medyczne. Przechodzą pod nadzór Ministra Pracy i Polityki Społecznej, co więcej zgodnie z nowymi zapisami pieczę nad żłobkami mają sprawować samorządy. Dzięki dodatkowemu pedagogicznemu przygotowaniu opiekunów, prócz obowiązującego dotychczas jedynie pielęgniarskiego i medycznego, pojawiają się szanse na stymulowanie rozwoju małych podopiecznych.

Ustawa wspiera rodzinę także poprzez ułatwienia formalne i finansowe związane z zatrudnianiem niani, którą może być choćby członek rodziny. Co więcej rodzic może zostać zatrudniony przez gminę, jako opiekun dzienny, zajmując się np. własnym dzieckiem i dziećmi sąsiadów.

Daje też możliwość współudziału rodziców w aktywności wychowawców w żłobku poprzez wolontariat czy uczestnictwo w zajęciach klubu dziecięcego. Rodzice mają także sposobność do skorzystania z opieki placówek, które powstaną przy zakładach pracy. To pozwoli dać dzieciom większe poczucie bezpieczeństwa, a rodzicom ułatwi godzenie wychowywania z pracą zawodową.

Ustawa ustanawia jednolite standardy wszystkich form opieki nad małym dzieckiem i nadzór nad ich realizacją tym samym zapewniając odpowiednią ich jakość.

Na podstawie informacji z prezydent.pl

Sob., 5 Mrz. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka