Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Polacy powyżej 50 roku życia mało aktywni społecznie

Polacy powyżej 50 roku życia mało aktywni społecznie fotolia.pl

W Polsce osoby dojrzałe powyżej 50 roku życia należą do grupy wiekowej najmniej aktywnej społecznie. Porównując tą grupę z równolatkami z innych krajów wyniki będę podobne. W zeszłym roku został przeprowadzony sondaż  Eurobarometru poświęcony aktywnemu starzeniu się.

Według tego badania zaangażowanie w nieodpłatne i dobrowolne działania na rzecz organizacji charytatywnych i zajmujących się wolontariatem deklaruje 12% Polaków powyżej 55 roku życia. W całej Unii Europejskiej odsetek ten wynosi 27%, wolontariat osób dojrzałych jest najbardziej rozpowszechniony w krajach skandynawskich (przede wszystkim Szwecji) oraz Holandi, gdzie zaangażowanie w aktywność wolontariacką deklaruje 56% osób powyżej 55 roku życia.

Natomiast najmniej wolontariuszy jest w krajach Europy południowej, w tym przede wszystkim wśród Greków i Portugalczyków, gdzie wolontariat deklaruje zaledwie 4% osób w wieku 55+. W 2010 roku  zaangażowanie w wolontariat zadeklarowało 10% Polaków powyżej 55 roku życia wynika z badań  Stowarzyszenia Klon/Jawor. Wśród osób młodych poniżej 25 lat odsetek ten wyniósł 22% - był więc ponad dwukrotnie wyższy.

Do roku 2060 osoby w wieku powyżej 65 roku będą stanowiły już około 30% ludności Unii Europejskiej. Podobne tendencje są Polsce. Główny Urząd Statystyczny prognozuje, że do 2035 roku liczba osób w wieku poprodukcyjnym może wzrosnąć nawet do 9,6 mln (w porównaniu do 6,2 mln w 2008 r.).
„Taka sytuacja zmusza rządy poszczególnych państw na kontynencie, w tym Polski, do podjęcia specjalnych działań związanych z organizacją funkcjonowania tak zmieniających się społeczeństw.

Warto, by nie ograniczały się one do rozwiązań związanych z rynkiem pracy, lecz obejmowały także inne sfery ludzkiego życia. Tylko bowiem podjęcie tak wielostronnych działań może służyć osiągnięciu najlepszych rezultatów i maksymalnemu wykorzystaniu drzemiących jeszcze w polskim społeczeństwie zasobów. Na takich założeniach oparta jest niniejsza ekspertyza, poświęcona obecnemu stanowi oraz perspektywom rozwoju wolontariatu osób dojrzałych w Polsce” czytamy w ekspertyzie dla MPIPS współfinansowanej z Funduszy Inicjatyw Obywatelskich.

Zachęcamy do zapoznania się z tą publikacją, która porusza tematykę niezmiernie rzadko spotykaną. Opracowanie zawiera obszerną analizę „wolontariatu osób dojrzałych”, obejmującą osoby w wieku 50 lat i starsze (w tym tzw. „młodych starych” (osoby w wieku 65-74 lata), „starych starych” (75-84 lata) oraz „najstarszych starych” (85 lat i więcej)). Ogromną zaletą tej publikacji są konkretne rekomendacje i wnioski,  które mogą przyczynić się do zwiększenia poziomu zaangażowania się w działalność społeczną przez starszych członków polskiego społeczeństwa.

Źródło: Inf. na podstawie: Filip Pazderski , Paulina Sobiesiak-Penszko, Wolontariat osób dojrzałych w Polsce. Ekspertyza dla Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Warszawa, czerwiec 2012.
Publikacja

Niedz., 8 Lp. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna