Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pełnosprawni w pracy. Dobra praktyka

Pełnosprawni w pracy. Dobra praktyka fotolia.pl

Niepełnosprawnym, którzy postrzegani są przez pracodawców jako osoby mniej efektywne, trudniej znaleźć pracę. Chcąc przełamać ten stereotyp, Miasto Rzeszów zrealizowało projekt „Niepełnosprawni – sprawni na rynku pracy".

Projekt dotyczył problematyki zatrudniania osób niepełnosprawnych na rynku pracy, a jego uczestnikami były osoby niepełnosprawne oraz przedstawiciele władz lokalnych, pracodawcy i organizacje działające na rzecz tych osób. Pomysłodawcą przedsięwzięcia była Gmina Miasto Rzeszów. Projekt był realizowany na terenie Podkarpacia od 1 lipca 2006 r. do 31 grudnia 2007 r. – Poprzez działania informacyjno-promocyjne przekonywaliśmy pracodawców, że osoby niepełnosprawne są tak samo wartościowymi pracownikami jak pełnosprawni – podkreśla Stanisława Bęben, dyrektor Wydziału Pozyskiwania Funduszy Urzędu Miasta Rzeszowa. – Udało nam się zmienić pewien stereotyp postrzegania osoby niepełnosprawnej jako pracownika mniej wartościowego. W końcu pracodawcy w możliwości zatrudnienia takiej osoby zaczęli dostrzegać pozytywne strony. Chcieliśmy pokazać, że wśród osób niepełnosprawnych jest wiele talentów, które – tak samo jak my – mogą pracować i zdobywać nowe umiejętności.

W ramach projektu zorganizowano wiele imprez integracyjnych. Można było obejrzeć mecze koszykówki na wózkach, pokazy szermierki i tenisa stołowego. Swoje umiejętności zaprezentowali członkowie kadry, którzy reprezentowali nasz kraj na Paraolimpiadzie w Pekinie w 2008 r. Podczas imprez artystycznych publiczność zachwycała się tańcem towarzyskim na wózkach.

Można było obejrzeć przedstawienia i posłuchać piosenek w wykonaniu podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej z terenu Podkarpacia. Imprezy uświetniały także koncerty znanego zespołu Na Górze, w którym grają i śpiewają niepełnosprawni podopieczni DPS z Rzadkowa. Program przewidywał też gry i zabawy dla dzieci i młodzieży, np. kiermasz miodowy, koncert zespołu Wędrowne Gitary.

Kiermasze i imprezy odbyły się nie tylko w Rzeszowie, ale także w Krośnie i Przemyślu. Wspólne przedsięwzięcia realizowane w ramach projektu przyczyniły się do dialogu pomiędzy miastami oraz pomiędzy organizacjami działającymi na rzecz niepełnosprawnych a samorządem i mediami – podkreśla Stanisława Bęben.

Trudno mi było znaleźć pracę, ponieważ pracodawcy nie chcą zatrudniać osób z trzecim stopniem niepełnosprawności. Wolą z pierwszym lub drugim, ponieważ wiąże się to ze zniżkami. Dzięki projektowi otrzymałem propozycję pracy na stanowisku operatora maszyn do druku cyfrowego. Jestem bardzo zadowolony – podkreśla Patryk Koneczny, pracownik Hurt Papier w Rzeszowie.

Posiadam umiarkowany stopień niepełnosprawności. Znalezienie pracy wydawało mi się wręcz niemożliwe, choć mam odpowiednie kwalifikacje. Startowałem w wielu konkursach, starałem się o pracę w Policji, ZUS, w Urzędzie Gminy Czudec, skąd pochodzę. Pracodawcy do tej pory nie brali pod uwagę takich osób jak ja, ponieważ uważają, że będę gorszym pracownikiem, nie podołam obowiązkom. A przecież mogę pracować jak każdy. Przykład dobrych praktyk idzie z góry, bo teraz pracuję w Urzędzie Stanu Cywilnego Miasta Rzeszowa – opowiada Marcin Skwirut.

Źródło: Dobre praktyki EFS w Polsce, MRR

Niedz., 20 Mj. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka