Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Komentarz do ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej – art. 1

Komentarz do ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej – art. 1 fotolia.pl

Kontynuujemy omawianie przepisów ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Dzisiaj komentarz do artykułu 1.

"Art. 1. Ustawa określa:
1) zasady i formy wspierania rodziny przeżywającej trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych;
2) zasady i formy sprawowania pieczy zastępczej oraz pomocy w usamodzielnianiu jej pełnoletnich wychowanków;
3) zadania administracji publicznej w zakresie wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej;
4) zasady finansowania wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej;
5) zadania w zakresie postępowania adopcyjnego."

Komentowany przepis ma charakter ogólny, jego rozwinięciem są przepisy zamieszczone w kolejnych działach i rozdziałach ustawy. W tym miejscu należy podkreślić, że ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej nie reguluje kompleksowo wszystkich zagadnień wymienionych w art. 1. W niektórych przypadkach zalecane a nawet konieczne jest sięgnięcie do przepisów innych ustaw, co dopiero da pełny obraz systemu wsparcia rodziny, pieczy zastępczej oraz postępowania adopcyjnego.

Problematyce wspierania rodziny poświęconych zostało zaledwie 24 artykuły w ustawie. Przy organizowaniu pracy z rodziną biologiczną dziecka zasadne jest zatem sięgnięcie do instrumentów przewidzianych w innych ustawach szczegółowych w tym do ustawy o pomocy społecznej (pomimo iż ustawodawca zamierzał rozgraniczyć system pomocy społecznej od systemu pomocy rodzinie sięgniecie do instrumentów pomocy społecznej w większości przypadków będzie uzasadnione – klientem obu systemów będą z reguły te same rodziny), ustawy o przeciwdziałaniu przemocy, ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich, ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów czy nawet ustawy o systemie oświaty.

Jeżeli chodzi o pomocy w usamodzielnianiu wychowanków, temu zagadnieniu poświęcony został Dział IV ustawy (13 artykułów). Również w tym przypadku konieczne w niektórych przypadkach będzie sięgniecie do instrumentów przewidzianych w innych ustawach np. przyznanie pobytu w mieszkaniu chronionym na podstawie ustawy o pomocy społecznej czy pomoc w aktywizacji zawodowej na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Jeżeli chodzi o zadania w zakresie pieczy zastępczej i postępowania adopcyjnego poza ustawą o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej konieczne jest sięgniecie do przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, kodeksu postępowania cywilnego, ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Jeżeli chodzi o kwestie finansowe w przypadku działań mających na celu wsparcie rodziny gminy mogą m.in. korzystać ze środków przewidzianych w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Wt., 20 Mrz. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel