Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Europa bez barier dla osób niepełnosprawnych – europejskie wyzwanie

Europa bez barier dla osób niepełnosprawnych – europejskie wyzwanie fotolia.pl

Pisaliśmy niedawno, że Komisja Europejska cały czas podejmuje działania zmierzające do stworzenia do 2020 r. Europy bez barier dla osób niepełnosprawnych . 1-2 grudnia 2011 r. odbyła się konferencja zorganizowana przez KE w ramach Europejskiego Dnia Osób Niepełnosprawnych, której przedmiotem były między innymi prawa osób niepełnosprawnych w perspektywie kryzysu gospodarczego. Podczas spotkania Salzburg (Austria) otrzymał nagrodę Access City Award 2012, europejską nagrodę dla miast, które stworzyły dostępną przestrzeń publiczną. 6 grudnia 2011 r. przewodniczący unijnych instytucji spotkali się z przedstawicielami Europejskiego Forum Osób Niepełnosprawnych, aby przedyskutować problemy, z którymi zmagają się osoby niepełnosprawne w Europie.

Kolejnym krokiem są konsultacje społeczne, które rozpoczęły się 12 grudnia. Komisja Europejska pragnie poznać stanowisko opinii publicznej na planów dotyczących usunięcia barier, z którymi zmagają się w Europie osoby niepełnosprawne. Konsultacje pomogą Komisji w przygotowaniu propozycji dotyczących europejskiego aktu w sprawie dostępności, przewidzianego na jesień 2012 r. Inicjatywa ta ma na celu zapewnienie osobom niepełnosprawnym dostępu – na równych warunkach z innymi – do środowiska fizycznego, środków transportu oraz usług informacyjnych i komunikacyjnych. Przyniesie ona korzyści również osobom, których zdolność poruszania się jest ograniczona, np. osobom starszym. Konsultacje – jako takie w pełni dostępne dla wszystkich – zmierzają do zebrania opinii przedsiębiorców, osób niepełnosprawnych oraz pełnosprawnych, a potrwają do dnia 29 lutego 2012 r.

„Dostępność do przestrzeni publicznej oznacza usunięcie barier, z którymi zmagają się osoby niepełnosprawne w budynkach, środkach transportu oraz w internecie. Lepszy dostęp do przestrzeni publicznej ułatwia życie osobom starszym, rodzicom z małymi dziećmi oraz wielu innym ludziom” – oświadczyła komisarz UE ds. sprawiedliwości Viviane Reding. „Bardziej dostępne towary i usługi to również nowe szanse dla rynku, które mogą być bodźcem dla innowacji i wzrostu gospodarczego. Właśnie dlatego prowadzimy konsultacje z przedsiębiorcami, jak również z osobami niepełnosprawnymi, osobami starszymi oraz z szeroko rozumianym społeczeństwem.”

Źródło: ec.europe.eu

Niedz., 18 Gr. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna