Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wielka Gala Integracji 2011

Wielka Gala Integracji 2011 fotolia.pl

Prowadzący XVI Wielką Galę Integracji Grażyna Torbicka i Piotr Pawłowski zostali przywitani na scenie przez kibiców naszych marzeń – jak określiła Torbicka grupę fanów, którzy dopingowali przez cały wieczór wszystkim wydarzeniom na scenie. Przyczyną tak nietypowego otwarcia Gali, organizowanej corocznie przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, był temat przewodni uroczystości – czynny udział osób niepełnosprawnych w wydarzeniach sportowych.

W środowy wieczór, 7 grudnia, w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki zgromadziło się środowisko osób niepełnosprawnych z całej Polski a także przedstawiciele kancelarii prezydenta, rządu, parlamentarzyści, reprezentanci samorządów, organizacji pozarządowych, instytucji a przede wszystkim wiele osób z niepełnosprawnościami, które w ten sposób obchodziły swoje święto.

Galę rozpoczęło przemówienie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, który nie mogąc przybyć osobiście, skierował do zebranych przesłanie za pośrednictwem nagrania wyświetlonego na telebimie. Prezydent, dziękując za zaproszenie, docenił znaczenie dyskusji na temat likwidacji barier, utrudniających funkcjonowanie osobom z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Podkreślił, że osoby te winny uczestniczyć w olimpiadach i innych wydarzeniach sportowych na równi ze wszystkimi.

- Konieczne jest zlikwidowanie barier natury architektoniczno-organizacyjnej, technicznej na stadionach, obiektach sportowych, także w wielu innych miejscach – powiedział prezydent. Zauważył również szerszy kontekst podjętej dyskusji związany z obyczajami kibiców, podkreślając, że sport ma skupiać ludzi, którzy czerpią z niego radość życia.

Wspólnym wysiłkiem doprowadzimy do tego, że będą znikały bariery architektoniczne i coraz więcej ludzi o różnego rodzaju niepełnosprawnościach będzie mogło korzystać z tego źródła radości i satysfakcji jakim jest kibicowanie dobrym zawodom sportowym – zakończył swoje przesłanie Prezydent RP.

O tym jak malować słowem, komentując wydarzenia sportowe tak, aby zadbać o tych, którzy niedowidzą, opowiedział Dariusz Szpakowski – „najlepszy komentarz Polski" – jak wyskandowali sceniczni kibice. Wyraził zadowolenie, że osoby niesłyszące będą mogły dzięki specjalnym urządzeniom skorzystać z audiodeskrypcji w czasie Euro 2012.

Wiceprezydent Warszawy, Włodzimierz Paszyński w rozmowie z Dariuszem Szpakowskim, której nagranie zostało zaprezentowane podczas wieczoru, wyraził nadzieję, że miasto zda egzamin podczas mistrzostw w 2012 r., zapewniając niepełnosprawnym kibicom odpowiednie udogodnienia. Goście mogli również obejrzeć film o działaniach Klubu Kibiców Niepełnosprawnych Śląsk Wrocław. Założenie klubu znacznie zaktywizowało osoby z niepełnosprawnościami, które zaczęły licznie odwiedzać stadion o wzorcowo dostosowanej do ich potrzeb infrastrukturze. Najlepiej podsumowali to sami kibice, skandując: "pokazuje przykład Śląska jak przyjazna ma być Polska".

W mini salonie politycznym Krzysztofa Ziemca zasiedli Sławomir Piechota oraz Marek Plura, pierwsi w Polsce posłowie na Sejm, poruszający się na wózkach. Dziennikarz zapytał swoich gości, m. in. o to, co można jeszcze zrobić by poprawić sytuację osób niepełnosprawnych.

Ważne jest to, że to, co się zmienia nie przestaje się zmieniać i zmienia się na lepsze. Idziemy równym krokiem do przodu – odpowiedział Plura. Zwrócił uwagę, że wdrażane zmiany nikogo nie uzdrowią, ale pozwolą żyć pełnią życia, by móc przekonywać się o swojej wartości. Piechota podkreślił z kolei konieczność wspólnych działań w tym zakresie. – Ani prawo, ani pieniądze same z siebie, problemów nie rozwiążą, trzeba ludzi – powiedział poseł. Podkreślił także, że zasadniczą zmianą w stosunku do lat ubiegłych jest to, że głos osób niepełnosprawnych jest słyszany. – Jesteśmy traktowani jako poważny partner, nie jesteśmy przedmiotem czyjejś filantropii, szerzej otworzyliśmy drzwi, poszerzyliśmy drogę, którą idziemy – zauważył Piechota.

Posłowie wyrazili również opinię, że jesteśmy dużo bliżej coraz bardziej satysfakcjonujących rozwiązań dla wielu problemów osób niepełnosprawnych. – Jesteśmy u progu ratyfikacji Konwencji Praw Osób Niepełnosprawnych, którą przyjęły Narody Zjednoczone, jesteśmy do tego przygotowani pod względem prawnym – powiedział Plura. Poseł uważa przyjęcie konwencji za milowy krok we wdrażaniu nowych rozwiązań i postaw. – Sala pełna energii jest największą siłą zmian – podsumował, wskazując na widownię, Piechota.

Podczas Gali ogłoszeni zostali zwycięzcy tegorocznego konkursu „Warszawa bez barier", który skierowany był do uczniów warszawskich gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Celem konkursu jest zwrócenie uwagi młodzieży na potrzeby osób z niepełnosprawnościami oraz na bariery, które utrudniają im funkcjonowanie. Uczniowie poprzez 2-minutową etiudę mogli przekazać swoje spojrzenie na problemy osób niepełnosprawnych. Jury konkursu przyznało pierwsze miejsce filmowi „Przełamać bariery". Krótkometrażowy film animowany, przekonujący, że niepełnosprawność nie jest bramą do gorszego życia zrealizowały uczennice z Gimnazjum nr 77: Emilia Anna Czaplejewicz i Anna Maria Chlapek. Wyróżnienie otrzymał film „Warszawska cisza", traktujący o osobach niesłyszących. Jego autorkami są: Natalia Przybysz, Gabriela Sibilska i Karolina Kowalczyk z drugiego społecznego Liceum im. Pawła Jasienicy. Zwycięzcom nagrody wręczył wiceprezydent Warszawy, Włodzimierz Paszyński.

Ważnym punktem uroczystości był jej stały element – wręczenie medali „Przyjaciel Integracji". – To szczególne wyróżnienie przyznawane jest każdego roku osobom lub instytucjom, które nie działają bezpośrednio na rzecz naszego środowiska, ale pamiętają, czują, rozumieją, wiedzą o co w tym wszystkim chodzi – powiedział Piotr Pawłowski. Medale „Przyjaciel Integracji" wręczyła Irena Wóycicka, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Pani Minister podkreśliła, że integracja osób niepełnosprawnych jest ważnym tematem dla Polski, a zbliżające się Euro jest dobrym momentem, by skupić się w kancelarii prezydenta na dyskusji z samorządami, organizacjami pozarządowymi i wspólnie z osobami niepełnosprawnymi działać, by uczynić obiekty sportowe dostępnymi dla wszystkich.

Wśród tegorocznych laureatów znalazł się WKS Śląsk Wrocław SA, który otrzymał medal za niecodzienną wrażliwość na niepełnosprawność, którą okazuje poprzez swoje działania na rzecz kibiców z niepełnosprawnością. Drugim odznaczonym zostało Metro Warszawskie Sp. z o.o. za dostosowanie metra dla osób niewidzących i słabowidzących. Laureatem został także Bank Citi Handlowy za dostrzeżenie potrzeb osób niepełnosprawnych i kompleksowe dostosowanie oferty i oddziałów banku do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami. Wśród wyróżnionych znalazł się również bank DnB NORD za kartę affinity „Integracja". Każdy posiadacz takiej karty wspiera działania SPI w ramach funduszu stypendialnego „Pierwszy Krok".

- Nie ma nic lepszego i prostszego niż korzystać z rad samych osób niepełnosprawnych. Na ostatnim meczu Śląska na nowym stadionie było 200 osób niepełnosprawnych, tzn. że przełamujemy bariery podwójnie, mając 100 miejsc, a przyjmując dwa razy tyle kibiców – powiedział, odbierając medal, Piotr Waśniewski, prezes Klubu Śląsk Wrocław. Sonia Wędrychowicz-Horbatowska, wiceprezes zarządu Banku Citi Handlowy podkreśliła, że takie wyróżnienia są największą motywacją i inspiracją do dalszych działań w tym zakresie.

Goście Wielkiej Gali Integracji podczas uroczystości w Sali Kongresowej mogli obejrzeć krótki film zapowiedziany przez Tomasza Kammela, prezentujący swoisty savoir-vivre wobec osób niepełnosprawnych. Przybyłym zaprezentowano także krótki film o laureatach tegorocznego konkursu „Człowiek bez barier". Laur zwycięstwa otrzymała Beata Wachowiak-Zwara, pełnomocnik prezydenta ds. osób niepełnosprawnych w Gdyni. Wyróżnienia otrzymali również Justyna Kędzia, Krzysztof Chęciak, Hanna Pasterny oraz Wojciech Urban. Odbyła się również projekcja zwycięskich filmów w konkursie „Warszawa bez barier".

Tradycyjnie już, podczas Gali nie mogło zabraknąć dobrej zabawy. Spośród artystów, którzy uświetnili ten wieczór, jako pierwsza wystąpiła Ewelina Flinta, która zapowiadając swój występ powiedziała, że szczęście i radość musimy przede wszystkim znaleźć w sobie samych i zachować swoją tożsamość.

Najważniejszy jest porządek w sercu – wypowiedział się w tym samym duchu przed swoim występem Roman Roczeń, niewidomy piosenkarz. Dobrze znane sobie dwa światy - ciszy i muzyki - połączyła na scenie Olga Bończyk. - Z jednej strony porozumiewałam się z rodzicami w języku migowym, a z drugiej chodziłam do szkoły muzycznej, uczyłam się śpiewać, grać na fortepianie. A teraz na tej jednej scenie połączyłam znów te dwa elementy – cieszyła się artystka. Wieczór uświetnił także występ mimów z Teatru Akt. Z niezwykle ciepłym przyjęciem publiczności spotkał się występ Krystiana Fołtyniewicza, głuchoniemego tancerza, fana Michaela Jacksona, tańczącego do jego muzyki. Publiczność wyraziła swój podziw w języku migowym. Plejadę gwiazd zamknął finezyjny i pełen dowcipu występ Grupy MoCarta.

Tegoroczna Wielka Gala Integracji miała wielu znamienitych partnerów: PFRON, Miasto Stołeczne Warszawa, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Partnerem strategicznym był Mondial Assistance oraz Orange. Sponsorem uroczystości była firma Fiat, a partnerem wspierającym Impel. Galę wsparli także: Kręgliccy, Coca-Cola, Stream Online, a patronat medialny objął program 1 Polskiego Radia, News Polsat, Newsweek oraz portal www.niepelnosprawni.pl.

Źródło: niepelnosprawni.pl, autorka: Beata Rędziak

Sob., 10 Gr. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka