Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Cudzoziemiec a zasiłek dla bezrobotnych

Cudzoziemiec a zasiłek dla bezrobotnych fotolia.pl

Cudzoziemcy, który utracili pracę, mają prawo zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy jako osoby bezrobotne, jeżeli posiadają jeden ze wskazanych tytułów pobytowych.

Prawo rejestracji posiadają cudzoziemcy z następującymi tytułami pobytowymi: status uchodźcy, zezwolenie na pobyt stały, zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE, zezwolenie na pobyt czasowy udzielone w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji, zezwolenie na pobyt czasowy udzielone w celu przeprowadzenia badań naukowych, zezwolenie na pobyt czasowy udzielone w związku z posiadaniem zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE w innym państwie UE, zgoda na pobyt ze względów humanitarnych lub zgoda na pobyt tolerowany, w związku z korzystaniem w Polsce z ochrony czasowej lub ochrony uzupełniającej, zezwolenie na pobyt czasowy dla członka rodziny obywatela polskiego lub zezwolenie na pobyt czasowy i pracę lub wizę wydaną w celu wykonywania pracy pod warunkiem, że bezpośrednio przed rejestracją jako bezrobotni byli nieprzerwanie zatrudnieni w Polsce przez okres co najmniej 6 miesięcy.

Po rejestracji w PUP cudzoziemcy będą mogli otrzymać zasiłek dla bezrobotnych. Warunkiem jego otrzymania jest przebywanie w Polsce na podstawie jednego z wymienionych powyżej tytułów pobytowych oraz spełnienie warunków nabycia tego prawa określone w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy tj. co do zasady obejmują one obowiązek wykonywania pracy i opłacania składek na Fundusz Pracy łącznie przez 365 dni w okresie 18 miesięcy przed dniem rejestracji jako osoba bezrobotna.

Oprócz tego przysługiwał będzie dostęp do pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego i informacji zawodowej, pomocy w aktywnym poszukiwaniu pracy oraz udziału w szkoleniach organizowanych przez urząd pracy.

Cudzoziemcy zarejestrowani w PUP będą podlegać ubezpieczeniu zdrowotnemu a tym samym korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej. 

Cudzoziemcy, którzy nie spełnią warunków niezbędnych do rejestracji jako osoby bezrobotne, mogą zarejestrować się jako osoby poszukujące pracy. Uzyskają oni dostęp do usług świadczonych przez urzędy pracy, m.in. do pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego.

Pt., 13 Lst. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek