Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Środowiskowe domy samopomocy – rekomendacje

Środowiskowe domy samopomocy – rekomendacje fotolia.pl

W związku z wystąpieniem epidemii Koronawirusa środowiskowe domy samopomocy musiały zatknąć się z nową rzeczywistością. Jak zorganizować pracę tych placówek – resort rodziny pracy i polityki społecznej postanowił przedstawić dobre praktyki w tym zakresie.

Środowiskowe domy samopomocy to wyjątkowe miejsca, w których uczestnicy mają możliwość rozwoju osobistego poprzez naukę nowych umiejętności lub podtrzymywanie umiejętności zdobytych wcześniej, np. w zakresie czynności dnia codziennego, funkcjonowania w życiu społecznym.

W jednym z domów zajęcia odbywają się zgodnie z wymogami sanitarnymi, prowadzone są w małych, niezmiennych grupach, do których przypisani są stali terapeuci. W ciągu dnia w placówce przebywa około połowy uczestników. Codziennie zajęcia rozpoczynają się od przypomnienia zasad sanitarnych, zwiększono również częstotliwość realizowania treningów profilaktyki zdrowia i higieny.

W innym, po wznowieniu działalności ŚDS od 1 czerwca 2020 r. grupa została podzielona na dwie mniejsze i naprzemiennie, co drugi dzień dowożona jest samochodem ŚDS z zachowaniem zasady połowy zajętych miejsc. Zgodnie z rekomendacjami uczestnicy zostali podzieleni na 6 stałych grup z maksymalnym możliwym ograniczeniem przemieszczania się uczestników pomiędzy grupami. Terapeuci i opiekunowie zostali przypisani na stałe do powstałych grup uczestników.

Dom zapewnia jeden gorący posiłek, który dostarczany jest w pojemnikach jednorazowych przez zewnętrzną firmę cateringową. Jak dodaje kierownik placówki, opracowana została dokumentacja regulująca szczegółowe zasady korzystania i prowadzenia zajęć w ośrodku uwzględniająca rekomendacje Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Zdrowia.

Źródło: MRPiPS

Sob., 10 Prn. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek