Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

We wrześniu bezrobocie w dół

We wrześniu bezrobocie w dół fotolia.pl

Dane opublikowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskazują, że wrzesień był już drugim miesiącem z rzędu, w którym zanotowano spadek liczby osób bezrobotnych. W miesiącu ubiegłym stopa bezrobocia wyniosła 6,1%, co w porównaniu do sierpnia daje spadek o 3,3 tysiąca.

Liczba osób bezrobotnych we wrześniu wyniosła w sumie 1 mln 24,7 tys. Spadek bezrobocia w tym miesiącu w porównaniu do poprzedniego odnotowano w 11 województwach. Największy w województwach: lubelskim (-1,9%), świętokrzyskim (-1,4%) i dolnośląskim (-1,1%).

Resort Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaznacza, że stopa bezrobocia rejestrowanego od czterech miesięcy pozostaje na takim samym poziomie. W 7 województwach natężenie bezrobocia w odniesieniu do sierpnia nie zmieniło się, a w 8 województwach zmniejszyło się - spadek kształtował się w przedziale od 0,1 p. p. w województwach lubelskim, dolnośląskim, lubuskim, łódzkim, mazowieckim, podkarpackim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim do 0,2 p. p. w lubelskim. Jedno województwo – pomorskie odnotowało wzrost stopy bezrobocia o 0,1 p. p. (do 5,7%).

W ramach trzech tarcz – antykryzysowej, finansowej i pomocowej – na ochronę miejsc pracy i zapewnienie płynności finansowej firm rząd przekazał ponad 142 mld zł.

Stopa bezrobocia w kraju była o 0,1 pkt proc. mniejsza niż w lipcu b.r. i utrzymała się na tym samym poziomie, co rok temu. Jak wskazują dane Eurostatu, w sierpniu 2020 roku Polska była drugim krajem w Europie (zaraz po Czechach), które zanotowało najniższą stopę bezrobocia.

Poznaliśmy też dane dotyczące pracy zdalnej – według GUS liczba osób pracujących w domu podwoiła się w II kwartale zarówno w stosunku do poprzedniego roku, jak i poprzedniego kwartału. Aż 13,1% wszystkich pracujących w II kwartale wykonywało pracę w domu. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje aktualnie nad wprowadzeniem pracy zdalnej na stałe do kodeksu pracy. 

Źródło: MRPiPS

Śr., 7 Prn. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska