Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Centra opiekuńczo-mieszkalne – można składać wnioski

Centra opiekuńczo-mieszkalne – można składać wnioski fotolia.pl

Do 30 września samorządy mogą składać wnioski w ramach programu „Centra opiekuńczo-mieszkalne”.

Centra opiekuńczo-mieszkalne to ważna i potrzebna pomoc dla dorosłych osób niepełnosprawnych ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Uczestnikom programu będzie zapewniona opieka, a zajmujący się nimi na co dzień opiekunowie otrzymają wsparcie i możliwość realizacji swoich codziennych aktywności. To także wsparcie finansowe jednostek samorządu terytorialnego w realizacji zadań na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Zainteresowane jednostki muszą złożyć wnioski do właściwego wojewody, który następnie przekazuje je do Minister ds. zabezpieczenia społecznego. Po ostatecznej weryfikacji wniosków Minister podpisuje z wojewodami umowy na przekazanie środków finansowych z programu.

Gminy i powiaty mogą składać wnioski o wsparcie z obu modułów programu.

Moduł 1 – utworzenie i wyposażenie Centrum

Pierwszy moduł programu obejmuje utworzenie, przebudowę, remont lokalu i wyposażenie Centrów opiekuńczo-mieszkalnych. Gminy i powiaty mogą się starać o wsparcie finansowe do wysokości 100 % całkowitego kosztu realizacji zadania.

Moduł 2 – funkcjonowanie Centrum

W ramach drugiego modułu finansowane jest utrzymanie działalności Centrum. Obejmuje ono zabezpieczenie dostaw podstawowych mediów, opłacanie podatków i opłat lokalnych, ubezpieczenie budynku, zakup usług, zakup materiałów do pracy z uczestnikami programu, przeprowadzanie okresowych przeglądów, kontroli stanu oraz konserwacji urządzeń budowlanych i sprzętu wielokrotnego użytkowania, w tym sprzętu specjalistycznego.

Centra opiekuńczo-mieszkalne mogą otrzymać również dofinansowanie na wydatki związane z transportem uczestników Centrum, pokrycie kosztów wynagrodzeń kadry oraz osób świadczących usługi na rzecz uczestników programu.

Źródło: MRPiPS

Pt., 18 Wrz. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek