Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Placówki wsparcia dziennego w przepisach o pieczy zastępczej (cz. 4)

Placówki wsparcia dziennego w przepisach o pieczy zastępczej (cz. 4) fotolia.pl

Placówka wsparcia dziennego współpracuje z rodzicami lub opiekunami dziecka, a także z placówkami oświatowymi i podmiotami leczniczymi. Ustawodawca nie wskazuje w jaki sposób ma wyglądać współpraca z podmiotami leczniczymi, zwłaszcza jeżeli prawo do wyrażenia zgody na udzielanie świadczeń zdrowotnych osobom małoletnim do 16 roku życia ma co do zasady przedstawiciel ustawowy. Wydaje się jednak możliwe prowadzenie we współpracy z podmiotami leczniczymi np. zajęć związanych z promowaniem zdrowego stylu życia.

Pobyt dziecka w placówce wsparcia dziennego jest nieodpłatny. Pobyt jest również dobrowolny, chyba że do placówki skieruje sąd. W przeciwieństwie do aktualnego stanu prawnego ustawodawca nie narzuca minimalnego czasu pracy placówki wsparcia dziennego. Placówka nie ma również obowiązku zapewnienia dziecku posiłku czy przedmiotów osobistego użytku.

Placówka wsparcia dziennego może być prowadzona w formie:

  1. opiekuńczej, w tym kół zainteresowań, świetlic, klubów i ognisk wychowawczych;
  2. specjalistycznej (w szczególności organizacja zajęć socjoterapeutycznych, terapeutycznych, korekcyjnych, kompensacyjnych oraz logopedycznych, realizacja indywidualnego programu korekcyjnego, programu psychokorekcyjnego lub psychoprofilaktycznego, w szczególności terapii pedagogicznej, psychologicznej i socjoterapii).
  3. pracy podwórkowej realizowanej przez wychowawcę (działania animacyjne i socjoterapeutyczne).

Placówka wsparcia dziennego może być prowadzona w połączonych formach, nie oznacza to jednak możliwości łączenia placówek, w wyniku którego przekroczona zostanie maksymalna liczba dzieci jednocześnie przebywająca w placówce. Ustawa nie dopuszcza organizacyjnego łączenia placówek prowadzonych w tej samej formie (np. dwóch placówek wsparcia dziennego prowadzonych w formie opiekuńczej). Są jednak możliwości ograniczenia kosztów działania placówek np. poprzez zatrudnianie tych pracowników w kilku placówkach jednocześnie.

Placówka wsparcia dziennego prowadzona w formie opiekuńczej zapewnia dziecku:

  1. opiekę i wychowanie;
  2. pomoc w nauce;
  3. organizację czasu wolnego, zabawę i zajęcia sportowe oraz rozwój zainteresowań.

W placówce wsparcia dziennego, w tym samym czasie, może przebywać nie więcej niż 30 dzieci. Oznacza to, że placówka może mieć pod opieką ogólnie większą liczbę dzieci pod warunkiem odpowiednio zorganizowanej pracy. Pod opieką jednego wychowawcy, w tym samym czasie, możne przebywać nie więcej niż 15 dzieci. Przy zapewnianiu opieki nad dziećmi przebywającymi w placówce wsparcia dziennego oraz wykonywaniu innych czynności związanych z realizacją zadań tej placówki można korzystać z pomocy wolontariuszy.

Czw., 1 Gr. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel