Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zaprzeczenie ojcostwa dłużnika alimentacyjnego

Zaprzeczenie ojcostwa dłużnika alimentacyjnego fotolia.pl

Okoliczność, że dłużnik alimentacyjny przeczy w postępowaniu przed sądem powszechnym ojcostwu dziecka uprawnionego do alimentów  nie ma w sprawie znaczenia. Należy podkreślić, że dopóki właściwy sąd powszechny w sposób prawomocny nie orzeknie, że skarżący nie jest ojcem dziecka uprawnionego do alimentacji - to żaden organ administracji publicznej, ani sąd ojcostwa tego kwestionować nie może.

Powództwo rozwodowe i sprawa o alimenty oraz sprawa o zaprzeczenie ojcostwa nie jest też tzw. prejudykatem w rozumieniu art. 97 § 1 pkt 4 k.p.a., nakazującym zawieszenie postępowania organowi prowadzącemu postępowanie o uznanie osoby zobowiązanej do alimentacji za uchybiającą się od tego obowiązku, czy wreszcie o zatrzymanie prawa jazdy. Zawisłość takiego postępowania spornego przed sądem cywilnym nie uniemożliwia bowiem wydania pozytywnej (lub negatywnej) decyzji administracyjnej w sprawie.

Jeżeli natomiast skarżący w sposób skuteczny prawnie zaprzeczy swemu ojcostwu, wówczas - na podstawie art. 5 ust. 6 pkt 2 ww. ustawy - nastąpi utrata statusu dłużnika alimentacyjnego, co spowoduje uchylenie decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy - na wniosek organu właściwego dłużnika skierowanego do starosty.

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 17 kwietnia 2019 r., sygn. akt: VII SA/Wa 2213/18

Sob., 5 Wrz. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka