Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

WSA o charakterze zasiłku celowego

WSA o charakterze zasiłku celowego fotolia.pl

W rozpoznawanej przez WSA w Poznaniu sprawie sporną kwestią była wysokość przyznanego Skarżącemu zasiłku celowego – zdaniem Skarżącego przyznana kwota była niewystarczająca do zaspokojenia zgłoszonych przez niego potrzeb. Sąd nie przychylił się do skargi i przypomniał równocześnie istotę zasiłku celowego.

Sąd w pierwszej kolejności przypomniał o tym, że w świetle art. 39 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej nawet spełnienie przez ubiegającego się o zasiłek warunków koniecznych do jego uzyskania nie stwarza po stronie organu obowiązku jego przyznania w wysokości żądanej przez stronę – ze względu na uznaniowy charakter decyzji w tym zakresie. Zdaniem Sądu zarówno wysokość, jak i samo przyznanie świadczenia, uzależnione są od możliwości finansowych organu przyznającego pomoc oraz ilości innych osób potrzebujących i zamieszkujących na terenie danej gminy. Jednocześnie według WSA organ musi uwzględniać wysokość przyznanych już świadczeń i dokonywać stosownego rozdziału środków tak, aby z pomocy społecznej skorzystała jak największa liczba potrzebujących, gdyż tylko takie postępowanie jest zgodne z zasadami sprawiedliwości społecznej oraz zasadami wynikającymi z przepisów art. 3 ust. 3 i 4 ustawy o pomocy społecznej – i nie może tym samym swojej pomocy skoncentrować na finansowaniu potrzeb tylko jednej osoby, choćby jej sytuacja materialna czy też zdrowotna była najtrudniejsza.

WSA zauważył także, że świadczenia z pomocy społecznej stanowią formę wspomożenia osób w celu przezwyciężenia trudnej sytuacji w jakiej się znalazły i mają jedynie charakter pomocniczy, tzn. są przyznawane w zakresie, w jakim osoby ubiegające się o ich przyznanie same we własnym zakresie nie są w stanie ich zapewnić.

Równocześnie Sąd odniósł się do tego, że w skardze Skarżący skoncentrował się na kwestii cen żywności i konieczności ponoszenia kosztów korespondencji urzędowej. Okoliczności powyższe nie mogły jednak w ocenie WSA zostać uwzględnione. Świadczenie to (zasiłek celowy) ukierunkowane jest na konkretne zgłoszone potrzeby (w omawianej sprawie – na dofinansowanie zakupu baterii umywalkowej oraz brakującej odzieży sezonowej, zgodnie z treścią wywiadu środowiskowego), a zasiłek celowy nie służy do sfinansowania przez Skarżącego wszelkich ponoszonych przez niego wydatków – orzekł WSA.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 15 lipca 2020 r., II SA/Po 296/20

Źródło: CBOSA

Sob., 15 Sp. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel