Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dochód w pomocy społecznej a zaległe alimenty

Dochód w pomocy społecznej a zaległe alimenty fotolia.pl

Zastosowanie art. 8 ust. 12 ustawy i pomocy społecznej w przypadku otrzymania zaległych alimentów polega zatem na ustaleniu, ilu miesiącom zaległości odpowiada otrzymana jednorazowo kwota. Okres, za jaki uzyskano dochód, to ilość miesięcy, za które przekazano zaległe alimenty. Przez taki okres dochód ten, w ustalonej miesięcznej wysokości, podlega uwzględnieniu w dochodzie rodziny. Zaliczenie to powinno nastąpić na przyszłość, a nie za miesiące minione. Tak wynika z wyroku NSA z 18 czerwca 2020 r. sygn. I OSK 243/20.

W ocenie Sądu organy administracji prawidłowo przyjęły, że rodzina uzyskiwała jednorazowo dochody należne na okres miniony. W przypadku należności płatnych miesięcznie prawidłowo ustalono, ilu miesiącom odpowiadają każdorazowo wypłacone kwoty, ustalając w ten sposób okres, za który dochód uzyskano. Przez taki okres (przez tę liczbę miesięcy) dochód ten został następnie uwzględniony w dochodzie rodziny. 

Sąd dodatkowo wskazał, że zaleczenie otrzymanych zaległych alimentów do minionych miesięcy prowadziłoby z jednej strony do nieadekwatnego obrazu sytuacji dochodowej osoby ubiegającej się o pomoc społeczną, z drugiej zaś rodziło ryzyko wszczynania postępowań dotyczących zmiany wydanych w przeszłości decyzji, opartych na ustaleniach pomijających dochód uzyskany jednorazowo w okresie późniejszym.

Źródło: CBOSA  

Sob., 25 Lp. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel