Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wsparcie osób z Autyzmem lub Aspergerem na rynku pracy

Wsparcie osób z Autyzmem lub Aspergerem na rynku pracy fotolia.pl

Najwyższa Izba Kontroli przygotowała raport w sprawie osób z autyzmem lub zespołem Aspergera w systemie pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudniania osób niepełnosprawnych.

W latach 2016 i 2018, w powiatowych urzędach pracy zarejestrowano odpowiednio 63 i 78 osób niepełnosprawnych z orzeczonymi całościowymi zaburzeniami rozwojowymi, którzy mieli status osób bezrobotnych (wzrost o 24%) oraz odpowiednio 19 i 38 osób z tą niepełnosprawnością, którzy poszukiwali pracy. Z informacji uzyskanej z 17 powiatowych urzędów pracy, wynikało, że w tych urzędach nie stosowano odrębnych form pomocy dla osób z autyzmem lub zespołem Aspergera.

Z informacji uzyskanych z wytypowanych 107 ]z województw: podkarpackiego, podlaskiego, mazowieckiego, łódzkiego i wielkopolskiego wynika, że w latach 2016–2018, w 66 placówkach (22%) ze wsparcia korzystały osoby z autyzmem lub zespołem Aspergera. W 2016 r. było to 156 osób, a w 2018 r. – 211. Do grupy tej zaliczono zarówno osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności z uwagi na całościowe zaburzenia rozwojowe (12-C), jak i osoby niepełnosprawne, którym wydano orzeczenie opatrzone innymi kodami niepełnosprawności, a u których autyzm lub zespół Aspergera był opisany w dodatkowych dokumentach (np. zaświadczeniach lekarskich). W informacji przesłanej do NIK podano, że osoby, które miały takie nieformalne rozpoznania stanowiły 62% wszystkich uczestników z autyzmem lub zespołem Aspergera zgłoszonych przez WTZ. W 2018 r. z terapii zajęciowej w WTZ funkcjonujących na terenie wymienionych sześciu województw korzystało 10 343 uczestników, osoby z autyzmem lub zespołem Aspergera (211 osób) stanowiły więc ok. 2% wszystkich objętych tą formą wsparcia.

Jak wynika z informacji uzyskanej przez NIK z 47, funkcjonujących w województwach, na terenie których prowadzono kontrolę, tylko w dziewięciu z nich (19%) obejmowano wsparciem osoby z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi, autyzmem lub zespołem Aspergera. W latach 2016–2018, w tych ZAZ pracowało odpowiednio 35, 42 i 46 osób z takimi niepełnosprawnościami (w tym 24 osoby były zatrudnione w ZAZ prowadzonym przez Fundację SYNAPSIS z siedzibą w Warszawie). W 2018 r. osoby z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi, autyzmem lub zespołem Aspergera stanowiły ok. 2% ogółu zatrudnionych we wszystkich ZAZ.

Czw., 16 Lp. 2020 1 Komentarz Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek

Komentarze

Kamila
+6 # Kamila 2020-07-30 16:39
Wsparcie jest żadne! Nikt nawet w Urzędzie Pracy nie wie co to jest Zespół Aspergera. Może o autyzm ten i ów urzednik sie otarł, ale ZA to czarna magia. Nie ma wsparcia żadnego. Człowiek wychodzi ze szkoły, gdzie rzeczywiscie moze liczyć na pewne pomocowe sytuacje, a przynajmniej wyedukowanych w tym temacie nauczycieli i staje przed murem. Murem, który stoi i odgradza go od pracy, która mogłby dostać. Nie ma wsparcia w poszukiwaniu pracy, nie ma zasiłków, bo przeciez zdolny do pracy! Nic tylko rzucic sie z mostu!
| | |