Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Fundusze Norweskie: będą pieniądze na zapobieganie przemocy i wsparcie służby więziennej

Fundusze Norweskie: będą pieniądze na zapobieganie przemocy i wsparcie służby więziennej fotolia.pl

68,5 mln euro znajduje się w budżecie programu Sprawiedliwość, którego celem jest poprawa systemu przeciwdziałania przemocy domowej i zapobieganie przemocy wobec osób starszych i z niepełnosprawnościami. Pieniądze mają też zostać przeznaczone na wsparcie służby więziennej. Program będzie finansowany z Funduszy Norweskich.

Najwięcej środków z programu Sprawiedliwość zostanie przeznaczona na wsparcie służby więziennej. Utworzonych ma zostać pilotażowo pięć kompleksów penitencjarnych, złożonych z więzienia, hali produkcyjnej i półotwartych zakładów rehabilitacji osadzonych. Personel służby więziennej zostanie odpowiednio przeszkolony oraz zostaną wdrożone programy reintegracji i współpracy międzyinstytucjonalnej. 

Poprawa systemu zapobiegania przemocy w rodzinie i przemocy ze względu na płeć otrzyma 2 mln euro wsparcia. W planach jest przyjęcie oraz wdrożenie ogólnokrajowej skutecznej, kompleksowej i skoordynowanej polityki, która będzie zapobiegać i zwalczać wszelkie formy przemocy.

Z kolei na poprawę systemu zapobiegania przemocy wobec osób starszych i niepełnosprawnych przeznaczonych zostanie 1,5 mln euro.

 Budżet programu wynosi 68,5 mln euro, z czego  58,2 mln euro pochodzi z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021, a 10,3 mln euro to wkład krajowy. W ramach jednego projektu można starać się o dofinansowanie w wysokości od 5 do 400 tys. euro. 

Źródło: MFiPR

Czw., 16 Lp. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Węgrzyn