Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowy model funkcjonowania hospicjum domowego na terenach wiejskich

Nowy model funkcjonowania hospicjum domowego na terenach wiejskich fotolia.pl

Hospicja domowe są najlepszym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy będąc w terminalnej fazie choroby mają możliwość przebywania w miejscu gdzie czują się najlepiej, czyli w domu, wśród najbliższych. Niestety mieszkańcy terenów wiejskich mają bardzo ograniczony dostęp do opieki hospicyjnej i paliatywnej. W związku z tym, by ulepszyć ich sytuację Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłosiło konkurs na skalowanie innowacji społecznej: „Nowy model funkcjonowania hospicjum domowego na terenach wiejskich”. Celem skalowania jest zwiększenie zasięgu wykorzystania w praktyce mikro-innowacji, które zostały już opracowane, ale miały dotąd ograniczony terytorialnie bądź sektorowo zasięg oraz tych, które były stosowane przez pojedyncze podmioty i nie funkcjonują na dużą skalę. Konkurs jest organizowany w ramach IV Osi Priorytetowej PO WER, Działanie 4.1 Innowacje społeczne.

Wnioskodawcą w przedmiotowym konkursie może być każdy podmiot, który samodzielnie albo - jeśli zgłasza projekt partnerski - wraz z partnerami, posiada co najmniej 5-letnie doświadczenie we współpracy z użytkownikami innowacji (m.in. hospicjami świadczącymi usługi opieki paliatywnej i hospicyjnej w różnych formach), w tym w formułowaniu rekomendacji dotyczących zmiany funkcjonowania podmiotów (do wniosku o dofinansowanie należy załączyć referencje od min. 2 podmiotów).

Celem konkursu jest upowszechnienie domowej opieki paliatywnej i hospicyjnej na terenach wiejskich, a tym samym ułatwienie dostępu do opieki w takiej formie dla dorosłych mieszkańców tych terenów. Założeniem konkursu jest dotarcie z innowacją do jak największej liczby podmiotów mogących wdrożyć innowację do praktyki funkcjonowania organizacji i instytucji zajmujących się opieką paliatywną i hospicyjną w Polsce.

Podmiot wyłoniony w konkursie będzie odpowiedzialny za dotarcie do podmiotów zainteresowanych wdrożeniem innowacji, udzielenie im wsparcia eksperckiego i finansowego w formie grantu. Wsparcie podmiotów wdrażających innowację dotyczyć będzie również zarządzania zmianą i opracowania metody funkcjonowania hospicjum domowego na terenach wiejskich po ustaniu finansowania z projektu grantowego. Założenia w tym zakresie wnioskodawca będzie zobowiązany przedstawić w strategii skalowania innowacji – dokumencie stanowiącym załącznik do wniosku o dofinansowanie.

Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu to 100 %, a ogólna pula środków przeznaczona na dofinansowanie projektów wynosi 3 000 000 PLN.

Wnioski będzie można składać w terminie od 10 sierpnia do 30 września br. 

Więcej informacji tutaj.

Źródło: Portal Funduszy Europejskich

Pt., 10 Lp. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Ewelina Kocemba