Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

327 mln zł z POWER na pomoc dla mieszkańców i kadry instytucji opieki

327 mln zł z POWER na pomoc dla mieszkańców i kadry instytucji opieki fotolia.pl

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w porozumieniu z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opracowało pakiet pomocowy dla mieszkańców i pracowników instytucji opieki w związku z pandemią koronawirusa. Dzięki temu Domy Pomocy Społecznej prowadzone przez gminy i powiaty na terenie całej Polski zyskają finansowe wsparcie na łączną kwotę 327 mln zł. Pierwsze umowy na przyznanie wsparcia z funduszy europejskich programu Wiedza Edukacja Rozwój zostały już podpisane.

25 czerwca podpisano pierwsze umowy na realizację projektów z marszałkami województw lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, podlaskiego i świętokrzyskiego. Łączna kwota podpisanych umów to ok. 100 mln zł. Dzięki tym środkom wsparcie otrzyma 260 Domów Pomocy Społecznej, w tym ponad 24,5 tys. mieszkańców i ponad 12 tys. pracowników DPS.

Pomoc finansowa będzie przekazywana Domom Pomocy Społecznej w formie grantów. Pieniądze będą mogły być przeznaczone między innymi na dodatkowe wynagrodzenie dla pracowników zatrudnionych w DPS-ach, zakup i przeprowadzanie testów na obecność COVID-19, zakup środków ochrony indywidualnej i niezbędnego sprzętu oraz przygotowanie miejsc odbywania kwarantanny.

Podpisane umowy dotyczą dofinansowania projektów:

  • „Wsparcie działań związanych z przeciwdziałaniem skutkom rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19 w domach pomocy społecznej” w woj. lubelskim
  • „Łódzkie pomaga” w woj. łódzkim
  • „Bezpieczny dom - wsparcie dla kadry małopolskich domów pomocy społecznej w związku z zagrożeniem COVID-19” w woj. małopolskim
  • „Bezpieczna przyszłość - wsparcie dla DPS z terenu województwa podlaskiego” w woj. podlaskim
  • „Bezpieczna Przyszłość” w woj. świętokrzyskim.

Źródło: MFiPR

Czw., 25 Czrw. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska