Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Środki z PFRON nie powinny być dochodem

Środki z PFRON nie powinny być dochodem fotolia.pl

Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej wystąpiła do Minister Rodziny Pracy i Pomocy Społecznej z inicjatywą wyłączenia z katalogu dochodu liczonego do świadczeń z pomocy społecznej – świadczenia pieniężnego wypłacanego z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) w ramach programu dla osób niepełnosprawnych poszkodowanych w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi.

Zdaniem Federacji, świadczenie wypłacane w okresie epidemii, w związku ograniczonymi możliwościami rehabilitacji osób niepełnosprawnych – nie powinno być uwzględniane w dochodzie liczonym na potrzeby ustalania prawa do świadczeń z pomocy społecznej. Osoby niepełnosprawne nie powinny ponosić negatywnych konsekwencji zagrożenia epidemicznego i ograniczonego dostępu do dedykowanych im usług.

Wliczenie do dochodu – ww. świadczenia z PFRON, powoduje w przypadku najuboższych osób niepełnosprawnych, utratę większości zasiłków z pomocy społecznej, wypłacanych tym osobom z powodu ubóstwa i niepełnosprawności. Nadto może skutkować koniecznością ustalenia nowej wysokości opłat związanych z korzystaniem z pomocy o charakterze niepieniężnym. Mając na względzie słuszny interes osób niepełnosprawnych i ich rodzin – Federacja oczekuje podjęcia inicjatywy legislacyjnej w tym zakresie.

Pełna treść postulatu w załączeniu.

Źródło: http://federacja-socjalnych.pl/

Załączniki:
Pobierz ten plik (PFZ_W_165_2020.pdf)PFZ_W_165_2020.pdf439 kB
Pt., 26 Czrw. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska