Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Będzie więcej środków na programy wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami

Będzie więcej środków na programy wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami fotolia.pl

Ponad 50 mln zł zostanie przeznaczonych na realizację tegorocznych edycji programów „Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych” i „Opieka wytchnieniowa”. Gminy i powiaty mogą liczyć na prawie 5,5 mln środków więcej niż w roku poprzednim.

Do tegorocznej edycji programu zgłosiło się o 30 samorządów więcej niż rok temu. W drugiej edycji programów można liczyć na wiele ułatwień, m.in. na uproszczenie procedur, a w efekcie większą dostępność.

„Opieka wytchnieniowa” to  program adresowany do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobami niepełnosprawnymi ze znacznym stopniem niepełnosprawności i orzeczeniami równoważnymi, oraz nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności. Dzięki opiece wytchnieniowej odciążamy opiekunów w wykonywaniu ich codziennych obowiązków poprzez zapewnienie zastępstwa, dzięki któremu opiekunowie zyskują czas dla siebie.  Mogą na chwilę odpocząć, mając świadomość, że ich najbliższa osoba jest bezpieczna i ma zapewnioną fachową opiekę w domu lub w ośrodkach wsparcia.

Z kolei główny celem programu „Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych” jest zapewnienie wsparcia osobom niepełnosprawnym w formie usług opiekuńczych, w tym tych specjalistycznych. Dzięki programowi gminy mogą rozszerzyć ofertę usług opiekuńczych dla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności w wieku do 75 roku życia oraz dla dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności.

W ramach „Opieki wytchnieniowej” do samorządów trafi 28,5 mln złotych, natomiast w programie „Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych” 235 gmin może liczyć na 25,1 mln złotych.

Źródło: MRPiPS

Pt., 5 Czrw. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Węgrzyn