Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dodatek mieszkaniowy a COVID-19

Dodatek mieszkaniowy a COVID-19 fotolia.pl

W czasach epidemii Koronawirusa wyjątkowo łatwo popaść w kryzys ekonomiczny. Gdy nagle utracimy prace, obniży się nasze wynagrodzenie lub zachorujemy, zawsze możemy zgłosić się do instytucji udzielających różnego rodzaju pomocy oraz zasiłków. Jednym z nich jest dodatek mieszkaniowy.

Dodatek mieszkaniowy przyznawany jest na podstawie ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych. Osobami uprawnionymi do jego uzyskania są zarówno najemcy, jak i właściciele domów czy mieszkań. Dodatek mieszkaniowy nie jest zapomoga jedynie dla osób najuboższych.

Kryteria przyznawania dodatku są następujące: jeżeli Twój średni dochód z ostatnich 3 miesięcy, w przypadku wieloosobowego gospodarstwa domowego, w przeliczeniu na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza 1500 zł (125% kwoty najniższej emerytury). Natomiast jeżeli zamieszkujesz samodzielnie kwota ta wynosi 2100 zł (175% kwoty najniższej emerytury). Ponadto normatywna powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego, w którym znajduje się tylko jeden lokal mieszkalny, w przeliczeniu na liczbę członków gospodarstwa domowego nie może przekraczać: 35 m2 - dla 1 osoby, 40 m2 - dla 2 osób, 45 m2 - dla 3 osób, 55 m2 - dla 4 osób, 65 m2 - dla 5 osób, 70 m2 - dla 6 osób, a w razie zamieszkiwania w lokalu mieszkalnym większej liczby osób dla każdej kolejnej osoby zwiększa się normatywną powierzchnię tego lokalu o 5 m2 .

Możesz też mieć mieszkanie większe o 50% ponad normę, ale tylko wtedy, gdy udział powierzchni pokoi i kuchni w powierzchni użytkowej lokalu nie przekracza 60%. Urzędnicy, którzy rozpatrują wnioski o wypłatę dodatku mieszkaniowego uwzględniają opłaty za ogrzewanie, wodę, ścieki, wywóz śmieci, czynsz, zaliczki na koszty zarządu nieruchomością wspólną oraz opłaty eksploatacyjne.

O jakiej wysokości kwotę można się ubiegać? Wysokość dodatku mieszkaniowego stanowi różnicę między wydatkami, przypadającymi na normatywną powierzchnię użytkową zajmowanego lokalu mieszkalnego, a kwotą stanowiącą wydatki poniesione przez osobę otrzymującą, dodatek w wysokości: 15% dochodów gospodarstwa domowego - w gospodarstwie jednoosobowym, 12% dochodów gospodarstwa domowego - w gospodarstwie 2-4-osobowym oraz 10% dochodów gospodarstwa domowego - w gospodarstwie 5-osobowym i większym.

Przykład: Dochód 5 osobowej rodziny pana Jana wynosi 5200 zł. Zamieszkuje on wraz z żoną i trójką dzieci w 60 metrowym mieszkaniu własnościowym. Czynsz do spółdzielni wraz z zaliczkami na koszty zarządu nieruchomością wspólną wynosi 760 zł, opłata za wodę 80 zł, opłata za śmieci 130 zł. Łącznie daje to kwotę 970 zł.

Opłata mieszkaniowa dla pięcioosobowej rodziny, w której dochód nie przekracza najniższej emerytury – tak jak w tym przypadku, może wynosić maksymalnie 10%. W przypadku tej rodziny jest to kwota 520 zł, którą pan Jan musi zapłacić z własnej kieszeni. Pozostała kwota tj. 450 zł jest kwotą dodatku mieszkaniowego na jaki może liczyć pan Jan.

Pt., 5 Czrw. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek